E premte, 21.02.2020, 11:49 AM (GMT)

Search by date: 5/14/2019

Adil Fetahu: Klerikalizimi i shtetit, apo bindja e kishës…

Kisha Ortodokse Serbe është duke mbajtur mbledhjen vjetore, e quajtur “Sabor” (koncil). Sabori do të zgjasë një javë, ndërsa në mbledhjen plenare që u mbajt dje në Pallatin e Patrikanës në Beograd, ishte ftuar dhe mori pjesë kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.Bashk me Vuçiqin ishin edhe Milllorad Dodik, lider i serbëve...

Moza Boletini: Krenare për djalin tim!

Shumë televizione amerikane dhe media shqiptare kanë paraqitur aktin fisnik të shqiptaro- amerikanit Armando Markaj, i cili në Picerinë "Patsys" ku punon si kamarier gjeti një çek me shumën $ 424 G dhe ja dorëzoi të zonjës. Pasi gjen çekun mbi tavolinë nxiton pas zonjës, por makina e saj sapo ishte  larguar...

Resmi Osmani: Brenga njerëzore

Isha me moshë aty rreth te dhjetave dhe me nje porosi te sime mëje vajta në shtëpinë e një kushërire të babait ton që ne e quanim hallë.Kur hyra brenda, ajo ishte duke u faluar.Kishte shtruar një qilim të vogël, e kthyer nga lindja ajo lutej pa zë dhe bënte ato lëvizje, që i kërkonte riti i faljes , përkulje, kalim të duarve në fytyrë...

Demir Krasniqi: Kampi i përqendrimit në Austri, ku vdiqën 450 shqiptarë

Për çdo vjet n’ Evropë , kur na  vjen 5 Maji –Nëpër  shumë familje do të  shpërthen  vaji !Do të shpërthen vaji  vetëm prej mërzisë –Kur kujtojnë viktimat  dhe  vitet e zisë ! Dita e 5 Majit , është dita e çlirimit –Të  njërës  prej kampeve  tona  t’ përqendrimit !Kampi i  Mauthausenit është kamp  i  robërisë...

Jusuf Zenunaj: Në Ramazan

Keqbërësi si shpirtmirika hyrë n' Ramazan,stomakun ta ul,mëkatët t'i " lan " !?Tridhjetë ditë agjërerimpër të janë të gjata...

Fritz Radovani: 13 maji 1981 termeti i shekullit

Kurr mos i harroni shpetimtarët e njerzimit! Harresa shpesh e ka persëritë historinë!Nuk kishte pak ditë kur Presidenti amerikan Ronald Reagan kishte fillue punen në një nga postet ma të randsishme botnore, me deshirë të madhe me ndryshue Boten dhe me 30 Mars 1981, Presideti Reagan, Sekretari i Presidentit per shtypin James Brady, polici ...

Alban Cakalli: Gjiganti arvanitas i Amerikës

Jim Londos (Kristos Theofilos ) , kampioni i permasave Boterore, “arvanitasi qe fliste shqip”. Ne vitet 1930, Jim Londos ishte kampion i padiskutueshëm botëror i mundjes. Londos qëndroi në një pozitë të barabartë me Jack Dempsey, kampion i padiskutueshëm i boksit të peshës së rëndë të botës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese