E shtune, 26.09.2020, 12:37 AM (GMT+1)

Search by date: 5/13/2020

Mehmet Musa: Djali i Isniqit, Haki Zekë Islamaj

Me 6 prill të vitit 2016, në orën 4 të mëngjesit shkruajta: zgjohuni nga gjumi, vëllezër e motra, miq e dashamirë, shokë tė idealit e të ilegales, zgjohuni që sot bashkarisht të festojmë një jubile, me rastin e 70 vjetorit të lindjës së burrit më të madh që ka nxjerrë trualli i Isniqit në gjysmën e dytë të shekullit që shkoi...

Agron Tufa: Një listë e shkurtër e xhelatëve të diktaturës komuniste

Lista e mëposhtme është tepër larg së qeni shterruese; ajo është hartuar në bazë të dëshmive të viktimave të këtyre xhelatëve, por edhe të konfirmuara në arkivat zyrtare. Nëse do të kishte një listë pakashumë të plotë, numri do të shkonte, minimumi, katërfishi i shifrës 330 këtu...

Kalosh Çeliku: Dramatizimi i Koronavirusit me prapaskena politike

Demonstrata masovike popullore, shpërthyen  në Kinë (2019). Qytetin Wuhan (Kinë), në dhjetor 2019, shpërthen koronavirusi (Covid - 19)  Shteti Kinez, po merrte flakë. Njerëzit, po vdisnin në rrugë si pulat nga sipka, mes Lëme. Nana ime plakë, thoshte: Pulat, po na cofin nga sipka në kotec. Që, nga 21 marsi 2020...

Ndue Ukaj: Predikuesit ideologjikë dhe pushteti që duan ata

Politika si aktivitet i vjetër në shërbim të Res Publica-s dhe politika si manifestim i shtytjeve dhe interesave të pastra ideologjike nuk janë e njëjta gjë, siç nuk janë e njëjta gjë liria politike dhe liria ideologjike.Dallimet mes pushteteve ideologjike dhe atyre të lira, që bazohen te ...

Florim Zeqa: Në pritje të rezolutës së re në OKB!

Në kohën kur politikanët kosovarë janë në pritje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për zgjidhjen e krizës institucionale, përkatësisht zgjidhjes së ngërçit politik të krijuar pas shkarkimit të 'Qeverisë Kurti', Serbia dhe Rusia po i koordinojnë veprimet e tyre për ndarjen dhe ripushtimin e Kosovës!...

Resmi Osmani: Haxhiu i Frakullës në kërkim të lumtirisë

Vath Koreshi ( Lushnje 7 maj 1936-Itali 2 shkurt 2006) është emër ndër më të shquarit e letrave shqipe në gjysmën e dytë të shekullit që lam pas dhe në dhjetvjeçarin e parë të shekullit që kemi hyrë. Personalitet i shumanshëm: romancier, novelist, tregimtar,skenarist  e gazetar, veprimtar shoqeror, ministër...

Ramiz Lushaj: Gjeostrategjia e projektit të “Jugosllavisë së Re”

I klonuari Covid 19 na i rivendosi klonet e kufinit në këtë dy muajt e fundit. Sikur shekullin e kaluar nga Perdja e Hekurt. Ata shqiptarë që nuk ditën me iu gëzue hapjes së kufijve ndërballkanikë e paneuropian e provuan në këtë Dekadën ’20 se çka domethanë mbyllje e tyne. Ma së forti e ndjejnë ata që...

Luan Kalana: Vellazerim e bashkim

Dua te marr Diellin, pa lindur ne mengjes,ta fsheh, ta fus ne xhep, mos beje drite,ta mbuloj me re, te jete dita e nata erresire,edhe Henen naten, ta fus nen sqetull,per armiqte e tradhetaret e pa bese,qe lehin hapur e komplote, nate e dite...

Shefqet Dibrani: Kolona e Pestë (2)

Siç e theksuam në fillim, KOLONA E PESTË, është formacion i dyshimtë, që ka mision të caktuar. Por me “Kolonë”, kuptojmë vargonjtë, radhët e njerëzve a sendeve. Në fushën e gazetarisë, një kolon ka kuptimin e një shtylle vertikale në një faqe gazete. Ndërsa si shprehje politike e ushtarake, ka kuptimin e formacioneve të...

Edison Ypi: Vajza e vetmuar

Vajza e vetmuar po pyet veten ku ta gjejë një djalë të vetmuar. Jo me kufje dhe selfie ! Vetëm me shkrepëtima shikimesh, rrënqethje prekjesh, mornica ledhatimesh, rënkime puthjesh, lotë depërtimesh. Por djali i vetmuar nuk del nga kafeneja të më gjejë të më bëjë mua vajzë të shoqëruar dhe veten djalë të realizuar...

Adi Krasta: Më mirë pa Kryeministër, sesa pa Teatër!

Në një Shqipëri të plagosur të post tërmetit, në një Shqipëri që nuk po del dot nga shtetrrethimet e njëpasnjëshme dhe gjendjet e jashtëzakonshme, në një Shqipëri me ekonomi të kërcënuar në kulmin e pandemisë, me borxhe e kredi, me papunësi e varfëri, na hidhet sërish për konsum publik e mediatik, me deklamime ...

Astrit Lulushi: Aftësi

Thjesht quhet ‘Teori e Mendjes’, por përdoret për të kuptuar se nuk je vetëm ti që ke besime, qëllime, dëshira, emocione e njohuri. Teoria e Mendjes është e domosdoshme për të kuptuar se edhe të tjerët kanë besime, dëshira, synime dhe këndvështrime që janë të ndryshme nga të tuat; është aftësia për të imagjinuar...

Demir Krasniqi: Malësia e Gollakut na mbeti e shkretë

Prej se  u harruan ninullat e nënës –Në fshatin  Tugjec ma nuk ka  as një nxënës ! Prej se në pushtet na erdhën ca dhunues –Në fshatin Tugjec ma  nuk ka  asnjë mësues ! Prej se në pushtet erdhën bijtë e ahmakut –Dolën ua vunë drynat shkollave t’ Gollakut...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora