E premte, 21.02.2020, 12:37 PM (GMT)

Search by date: 5/13/2019

Hazir Mehmeti: Autorë shqiptarë prezantohen në Javën e Integrimit në Vjenë

Vjenë, 10 maj 2019: Në një ambient të bukur të “DerKunstraum”, në qendër të Vjenës, mes artit të pikturave të mrekullueshme bashkë me atë letrar dhe tingujt e harfës luajtur nga Veronica Klavzor u mbajt orë letrare artistike. Ajo u organizua nga Lidhja e Shkrimtarëve dhe Krijuesve Shqiptarë “Aleksandër Moisiu” në Austri...

Frank Shkreli: Është koha për një mekanizëm të ri në Ballkan

Ky është titulli i një artikulli botuar të hënën në revistën amerikane “National Interest” (Interesi Kombëtar), autorët e të cilit janë tre ekspertë të njohur amerikanë të politikës së jashtme me një përvojë të gjatë në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare.  Ambasadori Frank Wisner,  që është i njohur mirë për botën shqiptare dhe i cili gjatë...

Sejdi Berisha: E putha gurin e varrit tim dhe qesha me hidhërim...!

Ndoshta, sot nuk duket se ka rëndësi dhe as nuk është interesante, por, megjithatë, kjo ngjarje bizare por e rrallë, apo e para e këtij lloji, e cila edhe tronditë, bezdisë edhe trishton, por, edhe për shumëçka sikur shndërrohet në ilaç mendjeje, shpirti, apo, nëse jo kështu, atëherë edhe çmend...

Kalosh Çeliku: Dhimitër Ligori nga Dardha në Korcë fluturoi në qiell

Dhimitër Ligori u “shua” në moshën 86 vjeçare?! Unë, them: Jo, nuk u shua! Po, u ndez edhe me më flakë dhe zjarr majë Dardhe mes Shqipërisë. Nuk u shua, po fluturoi në Qiell. E kreu Liceun artistik, Degën  e Arteve Figurative. Bashkpuntor i rregulltë i revistës për humor dhe satirë “HOSTENI” dhe “ZEKTHI”, që delë kur t’i teket në ...

Zymer Mehani: O njeri, po të them pa dyshim - Je vëllai im!

O njeri, po të them pa dyshim: Je vëllai im! Nuk të pyes çka je dhe kush je, por a punon, trurin tënd a e arsimon, dhe nëse më thua PO, jo me fjalë, por me vepër, atëherë urdhëro, eja këtu tek unë!Njeriun njëherë e mëson jeta, pastaj shkolla...

Reshat Kripa: Përjetësisht (4)

Një  vend  të  veçantë  në  jetën  e  Arbërit  të  atyre  viteve burgu  zuri figura e Xhavitit, mitralierit  trim të forcave nacionaliste në krahinën e tij. Ai u bë si një vëlla i dytë për të.  E  donte  aq  shumë  sa  ishte  i  gatshëm  të  sakrifikonte  çdo  gjë  për  ta ndihmuar. Hanin bukë bashkë dhe  kishin shtretërit  ngjitur...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese