E marte, 24.05.2022, 09:04 AM (GMT+1)

Search by date: 5/12/2022

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (3)

Duhanxhinjtë shqiptarë thonë “po pi një cigare”, por tymi i duhanit nuk është lëng që pihet, ndërsa cigaria tymoset, ose si thonë malësorët “po djeg një cigare”, andaj duhet të korigjohet kjo pasaktësi gjuhësore.Tymosja e cigareve, e puros, e duhanit në llullën, tymosja e nargjiles, përtypja e duhanit snus, ka joshur dhe ka...

Enver Bytyçi: Srebrenica - një gur në qafën e Edi Ramës?!

Sot parlamenti shqiptar, saktësisht mazhoranca e komanduar nga kryeministri i vendit, Edi Rama, hodhi poshtë një rezolutë të sponsorizuar nga opozita e Sali Berishës për të dënuar masakrën e Srebrenicës dhe për ta cilësuar atë si genocid. Kjo masakër është njohur si e tillë nga dhjetëra parlamente të vendeve europiane...

Xhelal Zejneli: Iluminizmi dhe feja

Debati mbi religjionin – Debati mbi religjionin në epokën e iluminizmit ishte përgjigje ndaj shekullit paraprak të luftërave religjioz në Evropë, sidomos ndaj Luftës tridhjetëvjeçare. Teologët e iluminizmit dëshironin ta reformonin fenë e vet pa u konfrontuar dhe duke parandaluar mundësinë që kundërthëniet religjioze...

Frank Shkreli: Panamaja inauguroi shtatoren e Nënë Terezës

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku komuniteti shqiptaro-amerikan në Nju Jork dhe në Detroit si dhe Universiteti Xhorxhtown në Washington dhe Universiteti Harvard në Boston, ditët e fundit, kanë organizuar aktivitete në nderim të Shën (Nënë) Terezës...

Timo Mërkuri: Pse erdhi... Kostandini i Vogëlith

Duke lexuar librin studimor të  Anton Nikë Berishës “Interpretime të letërsisë së arbëreshëve të Italisë[1] ” më intigroi së tepërmi konstatimi që balada “Kostandini i vogëlith” gjendet e shkruar së pari te “Dorëshkrimi i Kieutit” i Nikollë Filjes[2]  në vitin 1737, zbuluar nga Michele Marchianoi...

Nikoleta Kovaçi: Ktu te gjithe bajne show mediatik…

Ziejne ekranet e tv-ve! Ne sinkron traumatizues qindra fq portalesh, qe copy-past(e)ojne zhurmen e frikshme qe del nga zgavrat e kamerave te instalueme live kudo ku ka njerez qe prodhojne show dhe shperlane trunin e shqiptareve!Politikanet tane shahen me liste shpie me shoshojne...

Reshida Çoba: Thomaidha Tanuçi - Petale drite

Çdo poet a shkrimtar, që pretendon të shfaqë praninë e gjenit të talentit, e arrin këtë moment, vetëm nëse është i vëmendshëm ndaj lexuesve te tij, kritikës letrare. Këtë kërkon dhe poetja Thomaidha, duke na sjellë librin me titull “Petale drite“. Të gjithë titujt kanë të njëjtin fat, veshin...

Vladimir Shyti: Rënie në errësirë

Pushtet mori Hitleri me nënën Hebreje, Stalini “komunistë”, që vrau popullin e tij, sidomos në betejën e Stalingradit, por që zgjati sa urdhëronin sunduesit e botës. Por ja që ne u rritëm bash në atë ajër mbytës e të pashëndetshëm, tërë zagushi të parfumuar nga ata që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora