E premte, 21.02.2020, 11:29 AM (GMT)

Search by date: 5/12/2019

Nafi Çegrani: Unë dhe burgu!

Nëse bëjmë një qasje dhe analizë në analet e filizofisë sociale me teori orgjinale, në tentativë për të sjellë shpjegimet mbi pushtetin, dijen dhe sjelljet tona të përditshme, do bëj një shtjellim të mendimit të filosofit dhe shkencëtarit francez  Fukosë  i cili edhe  është një avangardist kryeneç që nxit debat të lartë e cilëso...

Albert Zholi: Telefonata që më la pa gjumë

Telefonata më erdhi në mesnatë. Zemra më goditi fort, siç mund të ndodhe kur në vendin tënd ndodhin të pandodhurat dhe ti je në emigracion në Greqi.-Albert ti je?- më erdhi në vesh një zë ngashërues...

Alfred Papuçiu: Les Albanais originaires de Zara ou d'autres régions de la Croatie

Poursuivre son chemin à la diaspora, le cœur ouvert à autrui, à son voisin, à son ami, à son copain, à sa sœur ou à son frère représente sans doute un grand défi. En parlant de la diaspora, de ses compatriotes où qu'ils soient, en Europe ou aux États-Unis, en Australie ou en Amérique latine, on rend tant soit peu service au ...

Ramadan Ademaj: Atedheut

Grekushkaudhe tjera shtetenëpër sallae kabineteme ty bënëekspërimente Me to ishteMali i zidhe Greqiame Serbit’opëruan...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese