E marte, 24.05.2022, 09:59 AM (GMT+1)

Search by date: 5/11/2022

Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim

Shpeshherë në kohë takohen dy ekstremet, vlera dhe jovlera. Kështu ishte kur jetoi në Austri gjuhëtari i madh, Norber Jokli,  i cili shkëlqente me punën e tij shkencore dhe ishte sinonim vlere. Kjo vlerë shndritë akoma më shumë kur dihen rrethanat e formësimit të saj, i rrethuar nga...

Kalosh Çeliku: Ringjallja e Skënderbeut

Rastësisht të takova në rrugëtë kishin dëbuar nga Partia. Urdhëro: unë s’jam Uolt Uitmani i madhas miku im, Mirko Gashi - bohem.Unë jam Kalosh Çeliku - rebeldhe me Ty do të pi verë. Nëse të ka përzënë Nënë Partiavogëlushe, Unë nuk të përzë...

Qazim Shehu: Proza e Zana Takos si shkriftësi rrëfimi

Romani “Gjaku i martirëve të Kombit” i autores Zana Tako, që u përurua në kujdesin e gazetës “Nacional” me drejtor Mujo Buçpapaj, përbën një ngjarje kulturore në prozën tonë të re. Ky roman,  siç paralajmërohet edhe nga titulli, e merr temën dhe shpalos frymëzimin,  nga jeta e priftërinjve katolikë shqiptarë...

Meti Rexhepi: Mos na zërë në gjumë Shën Gjergj

spërkatej me degë gjethesh të laguratë mos e zërë gjumi i moshës madhore të gjethevet`i kundrojë si veshën skeletet e drunjve pemëve lisaveveshe trungun tënd me fletët e gjeometrisë së blertë të mendimitngrehu mbrehu rrëmbeje shndërroje në penë vetëtimën e rrufesëkur të shkruash le t`i dalë shkëlqimi ngjyrës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora