E diele, 20.09.2020, 01:04 PM (GMT+1)

Search by date: 5/11/2020

Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!

Ky shkrim merr shkas nga disa mesazhe përgëzimi që morëm pas botimit që i bëmë para disa ditësh tek forumet “Fjala e lirë” dhe “Zemra shqiptare” të poezisë sonë “Vrasje e dëlirësisë foshnjore”, duke rikujtuar karantinën shqiptare të vitit të zi ’97 në këto ditë të pazakonta ngujimi botëror si pasojë ...

Gjergj Hani: Isha 16 vjeç kur më dënoi gjyqtari Spartak Braho

Gjergj Hani ishte vetëm 16 vjeç kur vdiq diktatori Enver Hoxha dhe 1 muaj pas vdekjes së tij, mori guximin të kalonte kufirin vetëm, për t’i ikur komunizmit, jetës së ndrydhur ku jetonte familja e tij dhe një popull i tërë. Gjergji ishte me fat sepse plumbat që u derdhën natën e 27 Majit mbi të, në liqenin e Pogradecit...

Hilmi Saraçi: Azem Bejta respektonte trimërinë e luftëtarëve Saraçi

Ishte nata e bajramit e vitit 1923 , kur Azem Bejta me 60 luftëtarë qendronte të “Kroi i Hajdukut” (Qyqavicë). Ishin të lodhur dhe të raskapitur nga lufta që kishin zhvilluar kohë më parë , por edhe të uritur shumë sepse që disa ditë vështirë e kishin pasur të gjejnë bukë. Prandaj Azemi në takimin që kishte...

Fatbardha Demi: Dy fjalë që ndryshuan historinë e botës (II)

Në të gjitha studimet që kanë lidhje me toponimet gjeografike apo emërtimet e njerëzve të lashtësisë dhe atyre në mite, ajo që vihet re është se, shfrytëzohet metoda historike ose gjuhësore apo gërshetimi i të dyjave shkencave (historiko-gjuhësore).  Mirëpo, shumë fjalë dhe emërtime morrën...

Anton Berisha: Heqja dorë nga modeli kulturor i diplomacisë së Dr. Rugovës

Në rrugëtimin e tij drejt formimit të shtetit të Kosovës, dr. Ibrahim Rugova, intelektuali par exellence i botës shqiptare, me kulturën e gërshetuar tradicionale- europiane, e dinte se liria e kërkuar për vete, sic thoshte Albert Kamy, ka kuptimin e kërkimit të lirisë për të gjithë, që nënkuptone...

Xhemaledin Salihu: Çështja e Shqiptarëve të Luginës së Preshevës...

Lugina e Preshevës, Kosova Lindore, banohet me shumicë shqiptare dhe aktualisht shtrihet në jug të Serbisë dhe qysh në Antikë ka bërë pjesë në territorin e Dardanisë, e cila  kryesisht shtrihet përgjatë lumit Moravë dhe Vardar.Luginën e Preshevës e përbëjnë komunat e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës...

Kastriot Dervishi: 1973/Dënimi i 16 vjeçares Laura Keçi

Laura Gjeto Keçi, lindur në Shkodër më 28.9.1957, ishte nxënëse në shkollën e mesme “Jordan Misja” kur u arrestua dhe dënuar në moshën 16-vjeçare. E revoltuar nga trajtimi që i bëhej babait të saj si dhe nga ajo që po shihte në shkollën e mbërthyer nga nismat “revolucionare”, më 9.12.1972 hodhi...

Valbona Hadri: Malli për nënën time

Ti frymëmarrja ime, nënëShpirtin ma ngrohë dashuri,Të paça dritë,yje, qiellit timNënë e hënë mrekullia ime . Ti sot  larg meje frymon.Unë s'të kam pranë të puth.Për të arritur tek ti nënë,Duhet kaluar det e oqean...

Demir Krasniqi: Festat e Majit në vendlindjen time

Kur kujtoj festat e Majit –Vështirë e kam t’i  shpëtoj vajit !Kujtoj festat në  vendlindjen time –Ku më lidhin shumë kujtime !Refreni :Gëzuar ! Gëzuar !Festa e punëtorisë !Gëzuar ! Gëzuar !Festa e shenjtërisë !...

Neki Lulaj: Një urim si hardhia e blertë

Si kurrëmë parë vëlla hardhitë m’u dukën me të bardhajo vitet në jetë,por jeta në vite ka kuptimin e vërtetëSa shumë  shportame urime të djersitura avullonin kuq diellarta.SaShumë  dashuri zgjohet në  këtë  ditë  të  shenjtë...

Florim Zeqa: Të ndalohet me ligj riciklimi i deputetëve në Kuvend!

Ka një kohë të gjatë që flitet dhe shkruhet për nevojën e ndryshimeve kushtetuese, por akoma asnjë iniciativë konkrete sa i përket nismave në Kuvend. Në ndërkohë, vakumet ligjore në Kushtetutë po shfrytëzohen nga akterët e politikës për interpretim të neneve dhe akteve nënligjore sipas...

Luan Kalana: Të lexoj moj shqiptare

Gjysheve, Nenave, Grave, Vajzave, Mbesave, princeshave Shqiptare. -Fytyra jote pasqyrë e bardhë,liqen kaltërosh ku lëkunden valë,ato që do thuash, m'i merr mendja,t’i lexoj ne buzeqeshjen, të arta fjale...

Atdhe Geci: Dardani

Ku vete  o zog i shqiponjëspyet i sipërthëni  populli ytshqiponja n´flamur  po qansi ndodhi  të mbes pa fitorekafsha zezë e  hëngërt fatini këndoj grurit tim të zgjuardhe gjakut të të rënëve tanë...

Përparim Hysi: Palimpsestët e mi (6)

Kam shkruar, para ca kohësh, një ese për ZHAN  POL PASTËR dhe,nëse i rikthehem përsëri këtij FILOZOFI dhe  DITURAKU të madh, dua  të "koregjoj",sado pak,veten time. Nëse do shtroni pyetjen që a e kam këtë të drejtë? Atëherë pyetjes suaj, i përgjigjem përmjet KADARESË që thotë...

Shefqet Dibrani: 70-vjetori i lindjes së poetit Sabri Hamiti

Poezia “Silueta me kasketë të Leninit“, është shkruar pas atentatit ndaj tij më 24 shtator 1998, dhe është përfshirë në librin “MELANKOLIA”, Prishtinë 1999. Sot, po shkëpus një fragment, nga një kritikë më e gjatë, për vlerësimin tim rreth kësaj poezie. Po ashtu po e sjell edhe poezinë time...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora