E premte, 21.02.2020, 12:23 PM (GMT)

Search by date: 5/11/2019

Xhavit Kryeziu: Remzi Morina - mësuesi i parë në shkollën e Gragjenikut

Me rastin e 60 vjetorit të fillimit të mësimit  në gjuhën shqipe të Shkollës së Gragjenikut, zakonisht kur shënohen përvjetorët e shkollave vihen në pah sukseset dhe të arriturat  gjatë kohës së funksionimit të tyre, por në këtë rast nuk është ashtu. Pas katër decenie pune, suksesi e reflektimi, ajo shuhet...

Lulzim Logu: Jubileu drithërues i një poeti

Në Tropojë u mbajt Edicioni i 9-të i Manifestimit Tradicional “Ora e Poezisë” 2019, organizuar nga “Klubi i Shkrimtarëve dhe Artistëve “, në mjediset e Bibliotekës Publike B.Curri.Merrnin pjesë krijues nga të gjitha trevat shqiptare, të cilët vazhdimisht janë pjesë përbërëse e këtij aktiviteti, që zhvillohet...

Fritz Radovani: 60 vjet pa ty Don Ded Malaj

24 PRILL 1959 Kur u hap gjyqi në Kinema “Republika” të Shkodres Don Deda tha: “E Premtja e zezê nê Shqipni ka fillue me 29 nandor 1944, dhe ka me vazhdue derisa tê mbarojê komunizmi!” Tre kriminela sigurimi e torturonin per me realizue vrasjen e Tij: Hilmi ...

Aurel Dasareti: Këtë e them vetëm për ty!

Një fasadë e ndërtuar mbi gënjeshtra, mashtrime dhe shpërdorime, i manipuloi/mashtroi ata që kishin diçka për të fituar (status të “famshëm”, lek, karrierë të pamerituar...) ose që do shërbenin në interes të Ramës. “Mbretit”.Rama e përdori këtë fasadë të rreme për të dalë si krye-bashkiak i të gjithë ...

Sevdail Hyseni: Ramazani

Java e parë e Ramazanit,Shëmbëllen me fjalë urimi!Për t’vazhduar me “iftare”,Pas çdo dite Agjërimi. Nga mëngjesi deri n’mbrëmje,As nuk hamë e as nuk pimë...

Alfred Papuçiu: La stabilité aux Balkans et l’Europe de Sud - Est

Tout d’abord je voudrais remercier Monsieur Jayantha Dhanapala et Serge Sur respectivement Directeur et Directeur adjoint de l’UNIDIR ainsi que tout le secrétariat de la Fondation Hellénique pour la Défense et la Politique étrangère de nous avoir invités à Rhodes, la plus grande des îles du Dodécanèse...

Nexhat Halimi: Vegim

As zjarri as akulli s` vijnë në drejtpeshim kotPlaga të provojë ta shërojë dhembjes për tyKujtimi është ilaç ëndrra është ilaç e përsëriBrenda meje shtrihet ky sonet ky mallëngjim Diçka e përfytyruar në vetëdije-ëndërr e lotPërhitje, vegim i çastit, i mjegullt, fantastikPrek ndjenjën, shtrirë pikturës me gjak mitik...

Përparim Hysi: Lirika maji

Po lë veten në krahët e qejfit,Iku: u arratis shpirti nga trupi!Dilni e shihni: nuk mbahem shenditDhe nuk pyes hiç nga turpi. Turpi,- thonë,-  nuk ka brirë(Ku pyet nga turpi një,si unë: "çunak?!")Tani jam krejt si xhind i pirëDhe të marrë në vetull gjak...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese