E marte, 24.05.2022, 10:48 AM (GMT+1)

Search by date: 5/1/2022

Qazim Namani: Presionet e pushtuesve për ndryshimin e kostumeve popullore shqiptare

Shqiptarët në vitin 1826 u ngritën në kryengritje për shkak të reformave të reja në P. Osmane, kur shqiptarëve ju mohoheshin të gjitha të drejtat qytetare dhe kombëtare. Këto reforma e shprehnin hapur programin për asimilimin e shqiptarëve, andaj kryengritësit shqiptarë nën udhëheqjen e Mustafa Pash Bushatliut...

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (1)

Tymosja e duhanit (tabagismi) mbetet një ndër problemet shqetёsuese të shoqёrisё dhe të shëndetësisë në nivel botëror, është një ndër faktorët madhor të dëmtimit të shëndetit të popullatës, e shprehur me rrezikshmëri të lartë për zhvillimin e neoplazive (tumoreve), të sëmundjeve të zemrës dhe të aparatit të frymëmarrjes...

Frank Shkreli: Nënë Tereza në Amerikë

Ky vit shënon 25-vjetorin e kalimit në amshim të Nënë Terezës (5 Shtator, 1997) në moshën 87 vjeçare. Duket se janë në plan një mori aktivitetesh, anë e mbanë botës, për të shënuar këtë përvjetor, përfshir botën shqiptare, përfshir komunitetien shqipotaro-amerikan.  Disa prej veprimtarive...

Kozeta Zylo: Shën Tereza dhe Prof. Gëzim Alpion në Vatër

Në selinë e Federatës Pan Shqiptare Vatra u organizua një takim mbresëlënës midis komunitetit shqiptar dhe Prof.Gëzim Alpion.Prof.Gezim Alpion mbajti leksionin “Mother Teresa and the Illyrian Foundations of Western Civilization”.Tubimin e hapi z.Elmi Berisha kryetar i Vatrës i cili i...

Gani Mehmetaj: Moda beduine e iftareve në rrugë e çadra

Shtrimi i iftareve (darkave beduine) në rrugë, trotuare e çadra është fenomen (i ri), i shëmtuar që e ka pushtuar Dardaninë. Kur i sheh të mjerët e Dardanisë se si e çapëlejnë kofshën e pulës si të mos kishin ngrënë me javë, të mbërthen sikleti. Nuk e di jemi në shkretëtirën arabe të...

Gjekë Gjonaj: Rivendoset në skenën e Ulqinit shfaqja më feministe shqiptare “Pallati 176”

Në  ambientet e  Qendrës për Kulturë të Ulqinit, më 17 prill,   u  shfaq komedia e njohur shqiptare “ Pallati 176”. Kjo pjesë teatrale  u  realizua me mjeshtri   nga një grup aktorësh të këtij qyteti:  Bashkim Alaj ( Jovan Bregu), Musa Hoxha ( Perikliu),  Amina Luka ( Rita), Muho Uruçi ( Fredi) , Amra Demiri  ( Elsa), Blerta Kurti ( Liiria), Kujtesa Kurti...

Albert Vataj: Lumturimi që na zgjon kujtimet

“Fëmija që i lumturohet këpucëve të reja”, është një foto legjendare, e cila ka udhëtuar në kohë për të na gërvishtur cipën e hollë të kujtimeve, të asaj të shkuare, që i gëzoheshim diçkaje më një forcë shpërthyese përjetimi, e tillë sa mbetet ende sot gjurmë drite në kujtesën e viteve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora