E diele, 20.09.2020, 01:21 PM (GMT+1)

Search by date: 5/1/2020

Ilir Çumani: Gjinjtë e pushtetit korruptiv!

Në rrjetet sociale, është bërë virale lajmi se dy gazetare të njohura të botës mediatike rezultojnë të jenë të punësuara edhe në ndërrmarjen shtetërore të Ujësjellës Kanalizimeve në Tirane (UKT). Sipas burimit të lajmit, njëra prej tyre drejton dhe menaxhon një portal lajmesh dhe informacioni, ndërkohë që ...

Korrupsioni: Gazetaret e kanalizuara

Ish-Presidenti dhe ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha publikon dy foto-dukumente në faqen e tij në Facebook. Shfaqen dy gazetare ''të pavarura'', Bieta Sulo - Top Channel (Televizion i pavaruar... pranë kryeministrit Edi Rama) dhe Mira Kazhani - Tirana Post (Portal ''i pavarur'' pranë kryetarit të bashkisë Erion Veliaj...

Frank Shkreli: Thirrje Ambasadës Amerikane

E vërteta është se e kam të vështirë të kritikoj Ambasadën e Shteteve të Bashkuara, qoftë atë në Tiranë qoftë atë në Prishtinë.  Më vjen keq sepse si pjesëtar i komunitetit shqiptaro-amerikan, për 50-vjet tani, por edhe si një shqiptaro-amerikan që kam patur privilegjin dhe nderin të punoj nga afër...

Bytyçi i shkruan Hotit: Ju kanë mashtruar!

Letër kryeministrit të mandatuar të Kosovës, zotit Abdullah Hoti!I nderuar zoti Hoti,Sinqerisht ju them se gjatë gjithë karrierës tuaj politike ju kam parë ndryshe nga sa i shihja disa të tjerë. Kam menduar dhe besuar shumë se ju keni të kultivuara disa cilësi njerëzore të ngjashme me ato të presidentit historik, Ibrahim Rugova...

Gani Qarri: Qeveri e re apo kurth i ri i Serbisë?

Shqiptar kudo që jeni, studentë, rini dhe punëtorë të vendit tim,është koha të reagoni sa nuk është bërë tepër vonë, sepse kjo nuk është qeveria e votës tuaj, por qeveri e Serbisë e destinuar nga Vuçiqi që ta shkatërrojë Kosovën.Në kohën kur imazhi i vendit tonë ka rënë tërësisht për tokë, Qeveria e re kukull...

Jahja Drançolli: Dita në mbështetje të punëtorëve

Si sot, në vitin 1889 një federatë ndërkombëtare e grupeve socialiste dhe sindikatave ka përcaktuar 1 Majin si një ditë në mbështetje të punëtorëve, në përkujtim të ngjarjes Haymarket Riot në Chicago (1886). Në SHBA dhe Kanada është e njohur se Dita e Punës dhe shënohet të hënën e parë të shtatorit!...

Mehmetali Rexhepi: Mëdyshjet

Ishin ngazëlluese për Zefin kur shihte t`i kishin zënë vend rreshtat e ndjenjave të ti në ndonjë  kënd gazete a reviste. Ai ritëm rinor bulëzonte  për t`i çelur ngjyra ëndjes.... Cila sykaltër, syzezë ose sylarushe do t`ua hidhte sytë atyre rreshtave të zemrës gurgulluese? Athua do t`ua hedh fare shikimet ndonjëra...

Resmi Osmani: Ligësia

Kohë koronavirusi.Karantinë, mërzi.Inxhinier Struga dhe e shoqja, mësuesja, zonja Bule, të dy pensionistë, të heshtur, pinë kafen e mëngjesit. Pasi dëgjuan lajmet, që nisnin e mbaronin me koronavirusin, zonja Bule nisi të merrej me amvisëritë e pëtditshme, teksa ai, i mbyllur brenda për shkak të ...

Prend Buzhala: Kumtar nga shpellat e vetmisë (3)

Po jetoj i vetëm në banesën time të qytetit, i izoluar, meqë prindërit i kam në fshat. Jam zyrtar i një administrate. Shkuarja në punë është ndërprerë. Kam studiuar edhe gjuhën gjermane. Tashmë i kam mbushur dyzetedy vjeç. E studiova gjermanishten me shpresën se do ta gjeja një vajzë në botën e jashtme e të punësohesha jashtë...

Gjergj-Bajram Kabashi: Bisedë me Luan-Asllan Dibranin

Buja rreth situatës se gjendjes aktuale te  Corona –Virusit na  e imponoj  edhe bisedën  me  zotin Luan-Asllan Dibrnain. Luani merret me një firmë transporti  që  20 vjet Gjermani- Kosovë  dhe anasjelltas. Bisedën me të e ndërlidhëm pikërisht në ketë  segment të veprimtarisë së tij të...

Ibrahim Kabili: Koronaviruesi dhe në politikën Kosovare

Zhvillimet e fundit në politikën kosovare të bëjnë të ndihesh keq, të ngjallin trishtim dhe neveri. Një pjesë e mirë e politikanëve në Kosovë kanë braktisur interesat e votuesve dhe duan të krijojnë një qeveri të re pa forcën e parë fituese VV-sjen. Po si mund të ndodhë kjo në një shtet ku pretendon se është republikë parlamentare?...

Jusuf Zenunaj: Unë, luftëtari i Lirisë

Unë, luftari i Lirisë,qysh në rini përballë stuhisë,në mal , në fushë e në rrjedhê lumi,ku shkoi gjaku deri te gjuni,disa herë me mori plumbi.S'u ligshtova ditë , as natëbashkë me trimat nëpër flakê.Në istikame edhe në prita.me ne ishin djem e çikaNë Lug të Ibrit e deri te Drinie mbuloi flaka e pushtoi tymi.Prej...

Agim Bacelli: Patrioti i shquar mergimtar, Xhemal Vishocica Bejleri

-Xhemali, si shumë mergimtare  shtetas shqiptaro-amerikanë, ka shërbyer në radhët e ushtrisë amerikane gjatë Luftës II Botërore dhe është dekoruar për Trimëri.Ai ka lënë tre pasardhës; Remzijen (Hoxha), Veproren (Çoçoli) dhe Vehbiun, (Bejleri), që fillimisht erdhen me banim në SHBA ne Broklin NY. dhe sot...

Xhelal Zejneli: Interesi meskin dhe idealizmi kombëtar

Shumë krijues bashkëkohorë kanë shkruar për historinë shqiptare të dhimbshme dhe të përsëritur. Kanë shpalosur mungesën e substancës së formuar të qenies. Në këtë kuadër, në vizionin e tyre, as e ardhmja nuk është shpresëdhënëse.Ky vizion i tyre tingëllon aktual edhe sot, në sistemin pluralist të...

Fotaq Andrea: ''Faleminderit miq shqiptarë''

Është ky titulli i një punimi vizatimor, realizuar këto ditë nga artisti i shquar italian Fabio Vettore, të cilin ai e konkretizoi me shumë dashuri e mirënjohje në përgjigje të vatjes së mjekëve shqiptarë në Itali (mars 2020) për të luftuar pandeminë në rajonet veriore të Italisë  më të prekura nga kovid19....

Kalosh Çeliku: Fytas rrokem me Bajlozin e Gjergj Elez Alisë

Nuk, u lodha me koronavirusin politikPërditë. Përnatë: Ekraneve televizive.Emisione maratonike. Debate, koti:Si , në Kosovë. Dhe, Nanën Shqipëri! Edi Rama. Hashim Thaçi: dalin në ekran:Në rolin e serive televizive turko -  arabe:Facebook, si azreti...

Edison Ypi: Ruhu nga Xhaxhiu

E ashtuquajtura intervistë televizive që përsëritet pafund natë e ditë në të gjitha studiot televizive është katandisur për të qarë. Ka gjithçka. Pyetës, të pyetur, llomotitje, filmime, drita, ngjyra, dekore, sigla. Por mungon kryesori. Ai për të cilin televizioni ekziston. Ai pa të cilin televizioni vdes. Mungon shikuesi, ndjekësi, i interesuari...

Florim Zeqa: 24 orët e fundit të 'Qeverisë Kurti'!

Për rifreskim të memories së qytetarëve të vendit, po i sjelli disa nga rastet kur presidentit Historik Ibrahim Rugova i është marrë "pushteti" në mënyrë klandestine dhe të pandershme, në kohën kur ai e gëzonte mbështetjen apsolute të qytetarëve të Kosovës.Hera e parë ishte në Rambujë (Francë), kur Ibrahim Rugovës...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora