E enjte, 22.04.2021, 11:03 AM (GMT+1)

Search by date: 4/7/2021

Frank Shkreli: Gjenerali Wesley Clark - Simbol edhe i triumfit të paqes

24 Marsi i vitit 1999 është dita që shënon 22-vjetorin e bombardimit të Serbisë nga Aleanca më e fuqishme ushtarake që ka njohur ndonjëherë bota, NATO –të çlirimit të Kosovës nga regjimi terrorist i Sllobodan Millosheviçit. Është kjo një datë historike që do të mbetet përgjithmonë e shënuar me shkronja...

Ejup Ajdini: Puntorie Muça - Ziba flamurtare e artit poetik

Nuk është edhe aq e lehtë të marrësh lapsin dhe të shkruash për opusin krijues të shkrimtares Puntorie Muça – Ziba, pasi ajo mban flamurin krijues në Maqedoninë e Veriut, veçmas në botën poetike të gruas shqiptare në këto anë. Opusi i saj është i gjerë dhe me shumë zhanre letrare, por ne kësaj radhe do të...

Intervistë me shkrimtarin dhe poetin e njohur Muzafer Ramiqi

Shkrimtari dhe poeti Muzafer Ramiqi, ka lindur në vitin 1967, në fshatin Pozharan, Kosovë. Rrjedh nga një familje atdhedashëse, fisnike, bujare dhe sakrifikuese. Shkollimin fillor e ka përfunduar në vendlindje, kurse shkollimin e mesëm në vendëlindje dhe në Viti.Ka përfunduar studimet...

Gjon Keka: "A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"

"A mund ta prek Helmetën apo Përkrenaren?"kështu e kishte pyet Zogu zyrtarin e muzeut të Vjenës.Gjatë qëndrimit të tij në Vjenë,ai ishte shoqëruar nga dy zotërinj nga delegacioni që përfaqësonte nga Shqipëria, gjatë kësaj kohe ai gjithashtu e kishte vizituar koleksioni...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora