E merkure, 22.01.2020, 06:24 AM (GMT)

Search by date: 4/7/2019

Adil Fetahu: Aleksandar Vullin - 'Shqipëria e Madhe' tashmë është formuar...

Kështu ka thënë ministri i mbrojtjes (i Serbisë) Aleksandar Vullin, në një intervistë për gazetën “Novosti”, të cilën e transmetojnë edhe të gjitha mediat tjera serbe.Duke folur për caktimin e kufirit me Kosovën, ai ka thënë se  kjo do duhet të bëhet sa më parë, në mënyrë që ta dijmë ku është vija e...

Thanas Gjika: Jeni larg nga katarsa

Pas gati 30 vjet nga dështimi i sistemit të diktaturës së proletariatit vijojmë të vijmë vërdallë si miza pa kokë dhe nuk po mundim ta gjykojmë si duhet atë sistem të gabuar. Ka ende njerëz, madje shumë edhe nga ata që jetojnë në emigracion në botën e lirë prej shumë vitesh, që vijojnë të justifikojnë shërbimin...

Brahim Avdyli: Parafjalë shkencore për Dardaninë e vjetër dhe Kosovën

Në këtë studim të përmbledhur, sidomos nga artikujt “Edhe njëherë për Shqiponjën e Shqiptarët”, pjesa e IV dhe V, si dhe disa të tjerë, për termat Dardania Ilire, Kosova e Fushë-Kosova, të cilat e bëjnë shpjegimin e qartë të këtyre termave, ne po përpiqemi të japim provën e shpjegimit tone...

Fahri Xharra: Napolon Bonaparti me origjinë shqiptare

Pse Bonaparta  i tretë ia fali rrobat perandorake,  Princit mirditor Preng Bib Doda (Gjomarkajt) ?Kolumnisti zvicëran i  mjediseve të shkruara” derbund.ch “ , z. Peter Schibler, rishtas e kishte shkruar një shkrim me titull “ Helvecia për ...

Zymer Mehani: O emër me vlerë

Atdhetare, o emër me vlerëTi do të jesh kujtimi, që s’tretet asnjëherëDitët do të ikin e malli për ty s’do të zbehet dotShumë zemra për ty sot po qajnë me lotNë këtë ditë behari na ike, s’na the lamtumirë...

Sevdail Hyseni: Ç'u kall mali!

Nga Lugina e deri n’ kufi,U dogj pylli shkrumb e hi ! Thotë njeriu me shqetësim,Ky s’na qenka korrigjim ?! As nga minat me rrezik,As nga zjarret me taktikë! Çfarë bashkimi o shqiptarë...

Shoqata 'Skivjani' në Zvicër investon në fshatin e vendlindjes

Shoqata “Skivjani” me seli në Zvicër, e cila në kuadrin e saj përfshinë mërgimtarët skivjanas të emigruar në Zvicër, Europë, SH.B.A. dhe vende të tjera, ka riaktualizuar veprimtarinë e saj në prillin e vitit të kaluar.Pikërisht në përvjetorin e riaktualizimit ...

Sulejman Abazi Neshaj: Mendime në rapin e kohës

U futa ngadalë mes vargjesh, e pak nga pak kuptova që mes dy syve që të shikojnë me qetësi, buron në rrezatim thellësia e shpirtit, regëtimi i ndjenjave, brenda një vorbulle ere në shtrëngatë, ku vet shpirti i brishtë mes dashurisë i jep kuptim jetës. Më mirë se asgjë! Po po, më mirë se sa asgjë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese