E enjte, 22.04.2021, 12:48 PM (GMT+1)

Search by date: 4/6/2021

Frank Shkreli: At Gjergj Fishta për Dedë Gjon Lulin

Sivjet, 6 prilli shënoi 110-vjetorin (6 Prill,1911) e ngritjes së Flamurit Kombëtar nga Heroi i kombit, Dedë Gjo’Luli -- për herë të parë në pothuaj 500-vjet të pushtimit turko-osman në trojet shqiptare. Ngritjes së Flamurit Kombëtar të Shqiptarëve i pati paraprirë Kryengritja e Malësisë së Madhe, një kryengritje...

Prend Buzhala: Nga ekskomunikimi deri te mëkatari publik

Shkishërimi dhe anatema dikur ishin forma të eksomunikimit tepër të rënda për njerëzit që i takonin rrethit kishtar për "shkeljet më të rënda si përhapja e besimit të rremë, sulmi ndaj Papës, etj." Në disa periudha, masat e tilla, deri te anatemimet, sillnin pasoja katastrofike. Por me kohë, shkishërimi mori përmasat...

Blerim Latifi: Kujtesa kombëtare

Dhe kjo ndodhi me 6 prill të vitit 1911, në Kryengritjen e Malësisë, të drejtuar nga prijësi legjendar i Hotit, Dedë Gjo Luli. Shqiptarët ia kishin dalë t’i mbijetonin zhdukjes etnike ; stuhia e gjatë osmane nuk i’a kishte dalë t’i shkulë rrënjët e tyre...

Fahri Xharra: Mumjet e Likovës

“Me duket sikur po te gërmoj sa më thelle nen token e rrethit të Kumanovës, marr me mend se ka varre te mbushura me ar qe nuk janë zbuluar ende” e imagjinoj unë. Ishte civilizimi i pare i madh i botes qe lulëzoi ne ato toka.Për mijëra vjet me radhe, civilizimi i lashte i Pellazgeve...

Fritz Radovani: 6 Prill 1911

Burrat e Pavdekshem si Dedë Gjo’ Luli, kujtohen sa herë kujtojmë Shqipen me dy krena. Edhe pse po punohet me ia këputë njenen kokë Shqipes Gjergj Kastriotit, Ajo thotë se: “Edhe Dedë Gjo’ Luli, një kokë kishte atë ditë me 6 Prill 1911”...Po, Hotnjanët kur Deda ishte ...

Ndue Ukaj: Kulti i individit

Faik Konica përpara një shekulli i këshillonte shqiptarët të shëroheshin nga dashuria për individin, sepse vetëm kështu e ndihmonin Shqipërinë dhe i kontribuonin asaj.Çuditërisht, pas një shekulli, në Kosovë, ku politika është në një stad të mjerë të zhvillimit, janë bërë bashkë politikanë demagogë, plot...

Xhemail Peci: Tregimtaria poetike e Bedri Tahirit

Lirisë së Kosovës i ka munguar Ushtria Çlirimtare e saj, kurse Epopesë së Ushtrisë Çlrimtare të Kosovës, pas luftës sikur i ka munguar deri diku letërsia e saj në përmasat në të cilat do të përfshiheshin shumë anë vrojtuese. Bedri Tahiri mëton për ta plotësuar një zbrazëtirë të tillë...

Eshref Ymeri: Rusopolitika, kjo “mikeshë” e kahershme e kombit shqiptar

Në faqen e internetit të gazetës “Bota Sot” të datës 31 mars, lexova një artikull mjaft interesant të analistit të spikatur me karrierë diplomatike Shaban Murati, një intelektual i njohur ky për brumosjen shembullore në mbrojtje të dinjitetit tonë kombëtar. Artikulli titullohet “A po ndërhyn Rusia në zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri...

Florim Zeqa: Prej fjalëve në vepra, nga hipnoza në normalitet!

E përshendes përmbylljen e suksesshme të krijimit të institucioneve të reja të Republikës së Kosovës. Edhe pse zgjedhja e presidentes nuk u bë në mënyrën më të mirë dhe më të dinjitetshme, me ceremoni solemne dhe festive, është mirë që u përmbyll një cikël i vështirë dhe u hapë një kapitull i ri në politik-bërjen kosovare...

Nikë Gashaj: Kina, mrekulli e botës

Republika Popullore e Kinës është vendi më i populluar në botë, me mbi 1.4 miliardë banorë. Territorialisht, është vendi i tretë më i madh në botë, por popullsia është e shpërndarë në mënyrë të pabarabartë, kështu që në pjesën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora