E hene, 01.06.2020, 01:43 PM (GMT+1)

Search by date: 4/6/2020

Gani Mehmeti: Fazile Gimolli Rama, flet për jetën dhe vuajtjet e saja

Fazile Gimolli, fëmija më i madh i prindërve, që nga fëmijëria, nga mjerimi, merr mbi supet e saja për mbajtjen e familjes – prindërve dhe dy vëllezërve të saj më të vegjël. Duke mos pasur asnjë mundësi tjetër të vijë deri tek ushqimi i familjes, kjo sakrifikon fëmijërinë dhe rininë e saj për prindërit dhe vëllezërit, duke pranuar të bëhej ...

Engjëll Koliqi: Ju flet Engjëll Koliqi

Ishte 28 mars 1990. Mbasdite erdhën të na përshëndesin murgeshat e Kuvendit Arbëresh të Bazilianëve, që ishin ardhur ditë më parë nga Grottaferrata e Romës. Erdhën të na përshëndetnin, sepse të nesërmen herët do udhëtonin nga Shkupi për Romë, me trenin që po shkonte në Francë e po ndalonte në Venedik...

Dedë Preqi: Veriu në karantinë faji në Kinë

Kosova, sikur për një çast duket e shqetësuar si gjithë bota nga pandemia e koranovirusit covid-19, që po e trazon edhe botën, me ç’rast dhe shkenca e mjekësisë gjendet në një ndjenjë ethësh, e dyta, ky vend është hipnotizuar edhe nga pandemia politike, që nuk po gjenë shërim akoma...

Fatmir Minguli: Isopolifonia – kjo perlё shqiptare e jugut

Nuk ka shumё kohё qё pa dritёn e botimit libri i poetit dhe studjuesit bregdetas tё Sarandёs,Timo Mёrkuri, qё edhe pse mban pёrcaktimin “sprovё” nuk ёshtё i tillё por ka formatin e njё vepre dinjitoze me plot argumetime serioze nё lёmё tё artit popullor tё Jugut shqiptar. Nёse do tё diskutoj mbi strukturёn e kёtij...

Hilmi Saraçi: Mjegulla

Shpeshëherë flitet për mjegullen.Për mjegullen në natyrë dhe për “mjegullen” në fytyrat e njerzëve.Ç’është ,pra, mjegulla në të vertet? Ç’rëndësi ka në jetën e përditëshmë? Si krijohet mjegulla në natyrë dhe në hapsirën e jetës së njeriut. Sa është e vështirë jeta nëpër mjegull?...

Hajri Shehu: Një vepër e re shkencore e Prof. Dr. Eshref Ymerit

Fjalorët japin tablo të ndryshme të gjuhës dhe, kur janë dygjuhësh, japin tablo të gjuhëve që ballafaqohen. Për pasojë, nëse një fjalor leksemor dygjuhësh është ndërkombëtar, sepse ka dy gjuhë, dy struktura gjuhësh, dy semantika dhe dy barasvlerës, një fjalor...

Kalosh Çeliku: Koronavirusi në karantinë më la edhe pa lapës kimik

Mëkot, mjekësia moderne. Reklamat televizive:Kaq, veta: Janë me koronavirus, në karantinë?!Dhe, kaq veta, Sot: Vdiqën, gjatë 24 orëve:Ende, nuk e dinë “armikun e padukshën”?! Shqiptarët: E, dinë Mikun e tyre HistorikUnë, Poeti! Sot, mbeta pa lapës kimik?!Edhe, po vdisja mbi tavolinën e punë...

Shyqyri Fejzo: Në emër të jetës

Sot e lodh globin vetëm një molekulëShkenca me forcë kërkon një formulëTë gjejë dhe  tja ngjitë virusit si pullëTa testojë e ndajë botës kudo me vulë Na zuri prirja universale, nënvleftësimiFrika dhe humbja e instiktit tek veprimiNa kapërtheu për fyti si ndjenjë izolimi...

Demir Krasniqi: Refreni i mjerimit

Kërkoj rrugën e shpëtimit ,Ndiej refrenin e mjerimit –Bahet mirë, bahet mirë ,Hajt se bahet mirë ! Zgjidhet ndërrohet Qeveria –Rritet terri e papunësia !Bahet mirë , bahet mirë ,Hajt  se bahet mirë...

Fritz Radovani: Nana Shqipni qindro!

O  NANA  SHQIPTARE,NUK  JENI  AQ  PAK  SA  MOS  ME  JU  KUJTUE !..MBI  45.000  FUTA  T’ ZEZA  E  DEGERMIA   MBAS   VITIT 1944, MBULUEN  KOKAT  E  NANAVE  TONA.JANË  ATO  FATZEZA  QË  DISHRUEN  ME  I  PASË  LOÇKAT  E  ZEMRES  S’ VET  N’ PREHEN  E, ME...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora