E enjte, 22.04.2021, 12:32 PM (GMT+1)

Search by date: 4/5/2021

Ibrahim Kabili: Arjan Sala, heroi që sakrifikoi veten, për të shpëtuar shokët

Dhimbje dhe trishtim për këtë humbje të madhe. Dhimbje për Janin i cili sakrifikoi jetën e tij në moshën më të bukur, në luftë me flakët. Heroi Arjan Sala, shpallet "Dëshmor i Atdheut". Ai dha jetën e tij, për shpëtimin e mbi 20 njerëzve të tjerë... Ky është heroi i gjallë i ditëve tona! I ditëve tona tmerrësisht...

Fahri Xharra: Frang Bardhi i bardhi i kombit

Kur më 1631 boshnjaku Tomko Marnavici kishte botuar një libërth ku pretendonte se Skënderbeu nuk ishte me origjinë shqiptare, por boshnjake, madje nga familja e Marnaviçëve: kjo rrethanë i jep veprës  së Frang Bardhit një frymë të mprehtë polemike dhe një stil energjik...

Satira nga Sevdail Hyseni

Kush vjen n’BujanocNuk kthehet pas,Mendon se ka ardhurNë Las Vegas..! Kazino e bastoreGjithandej pa fund,Qari dhe zarariS’përputhen askund!...

Albert Zholi: Flet Nderi Kombit Margarita Xhepa

Më 2 prill ajo mbushi 87-vjeç. Në një moshë të tillë dikush thotë është e madhe. Por Margarita mbetet e madhe në skenë, por jo në moshë. Ajo gjithmonë është e re, e bukur  pasi është gjithmonë në lëvizje është në aktivitete, është në intepretime. Nuk e njeh moshën sepse e mban të re arti...

Fazli Maloku: Fjala e popullit, fjala e zotit

Në zgjedhjet e marsit 2021, populli shqiptar i Kosovës, me votën e lirë e demokratike, i dha rrugë institucionale gjeneratës së re prirë nga Albin Kurti e Vjosa Osmani, dy figurave më ëmblematike të politikës së Kosovës. Ju dhuroi besimin duke kërkuar llogaridhënje për të gjitha strukturat e shtetit të Kosovës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora