E hene, 01.06.2020, 01:06 PM (GMT+1)

Search by date: 4/5/2020

Aurel Dasareti: Ne duhet të qëndrojmë së bashku

Virusi Corona është një vrasës i qetë dhe i padukshëm. Një murtajë. Në luftërat në të cilat kam qenë, unë mund të merrja një rrezik të llogaritur, mund ta dija se ku ishte snajper-isti dhe kisha mundësi të mbrojë veten. Në tërmetet dhe terrorin, gjithçka është më fizike ...

Kozeta Zylo: Vdekjet në kohën e Covid 19

Vetmia është vdekje, vuajtje pa fund,Të dyja bëjnë dashuri jo si “çiftet” natën e parë,Është një dashuri horror për filmat në Hollivud,I sëmuri i radhës jep shpirt me vetminë pranë…

Enver Bytyçi: Eshtë koha për reflektim dhe jo për vetëlavdërim

Një sondazh i publikuar sot ka fiksuar si rezultat fitoren absolute të Lëvizjes Vetëvendosje prej 52 për qind, nëse zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë do të mbaheshin tani. Nuk dua të ndalem në interpretime të tjera, sepse më mjafton kjo që të shpreh drohnë që kur një subjekt politik mbërrin kuota të tilla pëlqyeshmëri...

Edison Ypi: Si qëmoti

Kush kapet duke e pritur të dashurën me kufje në vesh ose duke shkruar mesazhe në celular, dënohet 7 vjet burg pa të drejtë apelimi.Selfiet dënohen me rjepje lëkure, varje në litar, ose pushkatim në vend pa gjyq.Udhëtimet bëhen vetëm me tren...

Alfred Papuçiu: COVID-19 dhe Talasemia

Rrugët janë bllokuar si pasojë e koronavirusit dhe Arditi e ka shumë të vështirë që të drejtohet nga Lushnja, në drejtim të kryeqytetit për të marrë gjak. Sëmundjen, Talaseminë e shikon si faktor pengues për shumë aktivitete që mund të bëjë një person i shëndetshëm. Arditi ka një apel :”Njerëzit të dhurojnë sa më shumë gjak...

Dedë Preqi: Kosova në mes pandemisë virale dhe politikës vërbale

Të kemi parasysh problemet që na rrethojnë, duke mos heqë dorë nga të përditshmet tona të momentit ndaj koronavirusit, por edhe ndaj problemeve tjera që sjelli politika e anti qeverisë Kurti. Edhe në këtë rast, sikur po i kruhet « zhuga » dikujna të mirret përsëri më çështjen e taksës dhe  kundër vendosjes së...

Cikël poetik nga Ndue Ukaj

Në qytetin e saj është një katedrale e rrënuar.Ajo qëndron mes gërmadhave,i mungon kori dhe kënga Ave Maria. Skaj rrugëve gurët lëshojnë dhimbje.Veç gjurmë kori dukenbashkë me buqeta lulesh të vyshkura.Aty ka shumë qen dhe mbeturina,është edhe një piano e madhe pa vendqëndrim...

Hamza Halabaku: Gjallë e i varrosur

Pasditja e asaj dite, kur Shpendi ishte nisur për në punë, kishte qenë e trishtueshme nga reshjet e shiut dhe bubullimat e vetëtimat e shpeshta e të forta. Mezi kishte arritur t’u ikte atyre gjëmimeve të stërzgjatura e trishtuese dhe të shkonte para makinës së vet në fabrikën e qytetit...

Luan Kalana: Opinione dhe Realitete

Te isha Zoti i vendit,do behesha Mbret i shpetimit,do therrisja Alarm S.O.S !O burra te gjthe ne kembe,te ngrejme barikaden STOP,“Virus”djall nga Ne nuk kalon,te shpetojme jeten e Njerezve,Kombin nga reziku qe kanos.Nje grusht i vetem,motra dhe vellezer...

Florim Zeqa: Pa depolitizimin e shoqërisë nuk hiqen polarizimet ndërpartiake!

Nuk jam poet që shkruaj poezi, as artist që pikturoj, por me penden time në mënyrën besnike realitetin pasyqroj. Si aktorë jo i drejtëpërdrejt në politikë, përmes ideve të pavarura dhe të pandikuara ndërhyjë në politikë për të mbrojtur interesin e qytetarëve dhe vendit tim të shenjtë. Përmes shkrimeve të mia mundohem të...

Përparim Hysi: Asht sjell moti për së mbari?!

Qe i trishtë MARSI sivjetPrilli hyri i plagosurS'dimë më tej se si do jetëSy e veshë dhe të brengosur. Ka hyrë brenda një armikTë plagosë apo të vretëGjithë bota në panikNë rrezik yni shëndet...

Fetah Bahtiri: Libër i ashpër për mbrapshtitë aktuale

Shpend Rukiqi: Krejt mbrapsht, 2019, botuar nga Meshari, Prishtinë - Para pak kohësh arsimtari shumë i dalluar i matematikës në Suedi, Shpend Rukiqi, njëherit edhe anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi, ku e ka dhënë edhe kontributin e tij të dalluar kur...

Jusuf Zenunaj: Kryetarët e partive

Vit pas viti, njëzet vjettë gjithë kryetarët për pushtet,në maje të gjuhës krenarinë,njëri, as tjetri s'e lëshojnë lavdinë,për atdheun "shpëtimtarë",njër "në maje", tjetri "në bisht",s' ua zë një karvariq...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora