E merkure, 22.01.2020, 05:38 AM (GMT)

Search by date: 4/5/2019

Elvi Sidheri: Shqiponja dykrenare arbërore dhe Dragoi rumun

Herë të tjera kam shkruar për lidhjet midis Gjergj Kastriotit dhe Vlad Tepeshit, udhëheqësit luftarak rumun, që pati thyer hundët e pushtuesit turk gjithaq si edhe kryetrimi ynë arbëror përgjatë një periudhe historike të Mesjetës ku dy udhëheqësit e shquar të qëndresës ndaj depërtimit të dhunshëm osman në Ballkan, qenë dalluar për...

Blerim Rrecaj: Pasdite mjaft e qetë

A po më dhemb kryet diçka, mbase e kam nga ky grip që është përhapur e ish mjaft i vështirë, dëgjojmë dhe e themi këtë fjali të zakonshme. Pastaj kemi të bëjmë me ngritje temperature, me ndonjë vizitë mjekësore, me receta që përmbajnë barëra e shurupe. Edhe dikush tjetër mund të ankohet për kokëdhembje...

Mehmetali Rexhepi: Poezia si brengë e identitetit

Që në titull shfaqet brenga e një artikulimi të ndrydhjes, të tjetërsimit, të mashtrimit “e ardhur dikah.” Mbi ne bie paradoksi i heqjes dorë nga burimorja, nga e bukura burimore dhe hyrja në një kafaz të zi fute të lëvizshme. Kafazi i futës së zezë! Një imponim ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese