E enjte, 22.04.2021, 12:18 PM (GMT+1)

Search by date: 4/4/2021

Hasan Hasanramaj: Shqiptarë nga Kosova me sytë e tyre e panë vdekjen dhe tmerrin

Bllaca, një fshat malor, më  ma shumë së pesëqind, me popullsi qind për qind shqiptare, shtrihet midis Shkupit e Kaçanikut. Popullata shqiptare e kësaj ane nga pushtuesit shekullorë përjetuan ditë dhe momente të vështira. Ishte mbarimi i muajit dhjetor të vitit  1944 kur në  Bllacë  pas katër orësh lufte të përgjakshme...

Kastriot Myftaraj: Përgjigje shqiptarit të rremë të Tetovës

Sulejman Mehazi nga Tetova, i cili paraqitet si poet mistik, në 29 mars ka reaguar ndaj statusit tim në Facebook të datës 28 mars “Ibrahimoviçi katolik, i cili gabimisht u mirëprit në Prishtinë si vëlla musliman, tani po shahet si shkije kafir (femohues)”.Reagimin e tij Mehazi e ka botuar në disa portale me titullin...

Edison Ypi: Faleminderit o plehra

Më i mrekulluar se para çdo vepre arti, qëndroj i shushatur para malit me plehra me ngjyra që ka grumbulluar në oborr pastruesja.Ke qef ta shohësh;Në një kuti kartoni gjysma e djathit që duket i freskët, është flakur.Nuk kuptohet nëse qumështi nga kutia e kartonit është pirë apo derdhur...

Albert Zholi: Historia misterioze e Kanalit të Suezit

Në datën 30 mars 2021 anija e madhe me kontejnerë “Ever Given”që u bllokua para një jave në kanalin e Suezit është zhvendosur dhe la të lirë rrugën detare. Një lajm që lehtësoi botën. Një lajm që për një javë u bë sensacioni i ditës. Bota e biznesit ishte në ankth. Lëvizja e anijes ishte një përpjekje e gjatë që përfshiu...

Timo Mërkuri: Vajtimi shndruar në këngë

Kur më 25 Nëntor 2005 u shpall vendimi i UNESCO për njohjen e iso-polifonisë shqiptare si kryevepër shpirtërore të njerëzimit dhe marrjen e saj në mbrojtje, ky lajm në popullin tonë, u përjetua si çasti i daljes së nuses në valle. Nuk ishte nevoja që të shkreheshin pushkët në ajër, u shkrehën në këngë mijra shpirtëra artistësh...

Fritz Radovani: Letër e At Pjetër Mëshkallës, drejtuar Mehmet Shehut

Pardje, me 3-IV-1967, ora 19, pjesa ma e madhe e klerikëve katolikë që gjendët sot në Shkodër, kjemë thirrë në Sallën e Kandit të Kuq të Komitetit Ekzekutiv. Na u komunikue, ndër tjera, se do të denonconim gjithëshka kishim, me përjashtim të teshave personale të domosdoshme të veshjes dhe të fjetjes, pse të tjerat...

Fahri Xharra: “Rrënjët “ ilire, kelte, gote të serbëve!

Serbët në kërkim të certifikatës së rrejshme të lindjes së tyre po i kalojnë të gjitha normat e një etike shkencore. Që njëzet vjet ata po punojnë në një drejtim të ri të largimit tonë nga e vërteta historike. Qëllimet e tyre janë drakonike, Derisa me shekuj kanë shkruar se ne jemi askush, barinj të zbritur nga malet...

Florim Zeqa: Në kërkim të votës së artë!

Tendeca e Lëvizjes Vetëvendosje për shqyrtimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme me procedurë të përshpejtuar në Kuvendin e Kosovës, përveqse e gabuar në kohë, ishte formë e pastër e shantazit politik, kërcënim për rendin kushtetues dhe dhunim i demokracisë së brishtë kosovare...

Remzi Limani: Krijimtaria figurative e artistit Agron Bytyçi

Kur flasim për artet pamore, është e pamundur e të mos kalojmë nëpër shtegun e pashmangshëm të krijuesit respektiv, Agron Bytyçi, i cili flet me gjuhën e tij të kultivuar, figurativisht të pasur dhe të pranuar si shprehje veçane dhe si doktrinë e cila mëvete ngërthen metafizikën...

Dedë Preqi: Fundi i mbrapshtive

Iniciativa e LVV, për ndryshimin plotësimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, është një propozim i drejtë në veqanti për mërgimtarët që jetojnë në botën e jashtme, në mënyrë që të iu mundësohet më lehtë votimi i këtyre qytetarëve përmes ambasadave dhe konsulatave, në vendet ku jetojnë dhe...

Idriz Zeqiraj: Vuçicit i mungon Hashimi

Qysh me krijimin e Qeverisë Kurti 1, presidenti serb A. Vuçiq nuk ndjehet komod. Për ndryshim nga Hashim Thaçi dhe argatët e tij Edita Tahiri, më vonë Isa Mustafa e Skënder Hyseni, duket se Albin Kurti nuk bënë pazare të pista, me fqinjët lakmiqarë.Bajram Kosumi, në cilësinë e kryeministrit, e kishte pyetur...

Ibrahim Hajdarmataj: Takime me zgjedhësit në Tropojë

Në qytetin Bajram Curri u organizue keto ditë një takim mbreslënës me veteranet e LANÇ te nën prefektures së Tropojës me kandidatin per deputet  të partisë Socialiste me Z. Petrit Malaj.Në fjalen e prefektit të qarkut të Kukësit Z. Zenel Kuçana u tha se...

Mehmet Musa: I nderuari Kryeministër, Albin Kurti!

Sot,me 23 mars para 32 viteve Serbia me sherbtorët e saj e hoqën edhe atë grimë autonomie të Kosovës së AVNOJ-it. Po sot, në këte ditë Ju pranuat detyrën e Kryeministrit të vendit,prandaj gëzuar dhe urime! Kjo detyrë që nuk eshtë privilegj por,eshtë sakrificë për t‘u bërë ballë problemeve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora