E hene, 01.06.2020, 03:13 PM (GMT+1)

Search by date: 4/4/2020

Gjon Keka: Filozofia e pajtimit dhe e faljes

Iniciativa e prof. Anton Çettës ishte një akt bujar për ngritjen e popullit dhe shoqërisë në shkallën e lartë të civilizimit dhe kulturës së jetës normale në paqe e liri. Nga realizimi i kësaj ideje dhe vënien së saj në praktikë u pa qartë se ata u bënë roje që presin mbi bedena të kohës së pajtimit të njerëzve, familjeve...

Ilir Çumani: Dr. Luli, ky dishepull i heshtur i Hipokratit!

Prof. Dr. Dhimitër Kraja, (Dr. Luli) siç e njohin të gjithë, nuk është vetëm një aset i vyer i medicinës shqiptare, një shkencëtar mirëfilli në fushën e epidemiollogjisë që i kushtoi gjithë energjitë, mëndjen, shpirtin këtij profesioni në dobi të shëndetit të shqiptarëve...

Enver Bytyçi: Ndarja e Kosovës forcon pozitën ruse në rajon!

Disa deklarata me dy qëndrime për heqjen e taksës dhe zëvendësimin e saj me reciprocitetin i kemi parë këto ditë në media. Deklaratat në mbështetje ose mosmbështetje të vendimit të qeverisë së Prishtinës vijnë nga ambasadat e Kuintit në Prishtinë. Në këto përfaqësi diplomatike bëjnë pjesë SHBA-të, Gjermania, Britania e Madhe...

Leonora Lokaj: Dëshmori Fahredin Hoti - Vdekja e një nate

U rreka të lexoja diçka mes librave me poezi të poetëve që i kisha në disponim  në këtë kohë të mbylljes nga kjo  pandemi globale. Ndoshta për ta ushqyer shpirtin dhe për t’u larguar sadopak nga përditshmëria e zymtë. Rastësisht me ranë në sy tri libra me kopërtina të kuqe, te cilat ditë më parë sa për ...

Atdhe Geci: Vendbanimi im, atdheu

Artisti Avni Behluli u lind me 17. 10. 1960 në Breznicë të Dardanisë. Shkollën fillore në vendlindje, ndërsa të mesme dhe Akademinë, në Prishtinë. Fshati Breznicë i I Dardanisë ngjan një lugu të populluar me 1728 shtëpi, 220 familje, e sipas ( regjistrimit të vitit 1992 )1790 banor. Dy shpatet e Breznicës, njëra tumë dhe...

Edison Ypi: Me celular

Celulari nuk është vetëm për të bërë muhabet, për të dhënë e marrë mesazhe. Me celular mund të krruash bythën, të blesh sende, të paguash fatura, të bësh selfie, dhe plot gjëra të tjera.Me celular hedh në erë një makinë ose një shtyllë.Me celular gjen brimën e çelësit në errësirë...

Dedë Preqi: Kosova në mes pandemisë virale dhe politikës vërbale

Të kemi parasysh problemet që na rrethojnë, duke mos heqë dorë nga të përditshmet tona të momentit ndaj koronavirusit, por edhe ndaj problemeve tjera që sjelli politika e antiqeverisë Kurti. Edhe në këtë rast, sikur po i kruhet « zhuga » dikujna të mirret përsëri më çështjen e taksës dhekundër vendosjessë...

Ndue Ukaj: Nëse duam që nesër të mos na gjykojë historia

Ç’mund të thuhet tanimë kur është krijuar përshtypja se të gjitha janë thënë, dhe se gjuha, mendimi, fjala nuk kanë fuqi të ndryshojnë këtë ligështim kombëtar dhe këtë realitet të zymtë?Në këso raste, në ndihmë na vijnë figurat e mëdha, shembullore, ato që sublimojnë vlera të jashtëzakonshme dhe të tejkohëshme...

Fritz Radovani: E zani i Tij sot...

Ah! N’ kambë, bre burra! N’ kambë! Çka jeni fshehëNdër furka t’ grave, si do rrole t’ këqia?...Sot armët duen rrokë; taganat sot duen mprehë;Asht turp, për Zotin! Shurdhë me humbë Shqipnia.Mo’ leni, burra, bre! Kushtrim! Kushtrim!A gjallë me nder; a vdekë grue e trim! ...

Nexhat Halimi: Korona

hija e padukshme e kafshimit të egër dhe të thellëme vetëtimë gjarpri apo brejtësi apo dhe lakuriqikjo sëmurje e mjerë me portret dhe fytyrë hiqitë afrohet  me ethe me teshtimë dhe kollitje të thatëpërvidhet nga jashtë e të futet brenda befas gjatë...

Sevdail Hyseni: Rri në shtëpi!

Qemë mësuar të ikimShpeshherë nga shtëpia,Kësaj radhe karshiNa del pandemia! S'na lë as vikendeveTë dalim në piknik,T'i harrojmë dëfrimet...

Hilmi Saraçi: Përdorimi dhe preardhja e disa toponimeve në gjuhën shqipe

Gjuha shqipe është e pasur me fjalë ,fjali, shprehje, emra, emertime e të tjera të duhura autentike  dhe adekvate, prandaj dallohet shumë nga gjuhet të tjera për këtë pasuri gjuhësore. Ajo ka një histori me rëndësi të veçantë të lashtësisë dhe të përdorimit- është  e vjetër nder më të vjetrat në Ballkan, por edhe më gjerë ...

Tahir Bezhani: Zhurmë në zemër

Tërë ditën e lume ngujuarDuke dertuar me vetminë e vetmisëShikimet gozhduar në portën e oborritPërtej xhamit duke shikuarLargë e afër ndjenjës së hidhëruarNë pritje të hapjës së derës së hapurNga dorë vëllau,apo i afërt tjetërNga dorë e mikut të dashurOse zë piskë qielli:”a je këtu o burrë?...

Frrok Vukaj: Bota dhe KOVID-19

Deri n're shumë kapitaleI turpëron ky virus - hale Virus zeza erdh te ne`Na palosi përmbi dhe` Përmbi tokë e rrotull globitMbollëm vetë farën e kobit Armatime e rraketa...

Ali Barjamaj: Një ndarje e dhimbshme në një kohë të dhimbshme

Më 28 Mars 2020 u nda nga jeta Selim Beqir Beqiraj. Vdekja e Selimit u bë për të gjithë ne, një ndarje më se e dhimbshme edhe për situatën dhe rrethanat e veçanta në të cilat ndodhet mbarë vendi dhe bota tërë. Familja, fisi, miqtë dhe dashamirësit humbën njeriun e tyre të dashur, kurse Tërbaçi dhe institucionet...

Jusuf Zenunaj: Kur s'na voton populli

Kur s'na voton populli,luajmë çdo dru e gur,në Kuvend e gjejmë nyjen,sërish marrim udhë.Kur s'na voton populli,ne, e votojmë veten,populli do të heshtë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora