E enjte, 22.04.2021, 11:56 AM (GMT+1)

Search by date: 4/3/2021

Panajot Soko: Borxhin Bechettit nuk ia ka shteti shqiptar, ia ka Edi Rama!

Një gjykatë arbitrazhi vendos të ndëshkojë një shtet, kur persona me pozicione drejtues në autoritetet e këtij vendi shkelin ligjin dhe marrin vendime në dëm të një investitori të huaj. Me ligj nënkuptohet ligji vendas, marrveshjet ndërkombëtare të ratifikuara, vendimet e Gjykatave vendase apo...

Shefqet Dibrani: Karakteri i personazhit dhe krijimi i tyre

Secili autor bënë përpjekje për të përshkruar sa më mirë karakterin e personazhit, në menyrë që lexuesi t’i përjetojë si figura të gjalla, zakonisht kjo bëhet për romanet e tipit rrëfim a përshkrim për ngjarje të caktuara. Krijimi i personazhit sa më autentik, sa më afër botës reale, në mënyrë që të jetë i pranueshëm...

Atdhe Geci: Marshi i lirisë

Tek po pija kafenë e mëngjesit,një zë shumëzohej nga qyteti;lashë kafenë dhe dola në rrugënë Prishtinë, kudo qe kryengritjeAjo këngë e zëshme e Kosovës,ai zemërim gjigant i studentëve,bekimin e kishte nga populli,nga vuajtja e tij dhe padrejtësia.O sa heroike ishte këngë e rinisë!Prishtina shkëlqente nga...

Nexhat Halimi: Hënë në ujë

Buzëmbrëmja e purpurtë sa vie e zhytet në det. Kuqërremtë e kuq qiell e det.E vetëm ndonjë pulëbardhe e harruar dhe një lundër e humbur, dy lopata e një frymë. Çdo gjë e ka domethënien e vet të thellë e të rëndë: njerëzit që edhe pak çaste frymojnë përreth valëve, fëmijët e rrezitur, peshkatari plak e kalaja...

Hilmi Saraçi: Vjosa Osmani Presidente (?)

Kohë më parë pata shkruar për Vjosën Osmani, për angazhimin e saj në LDK dhë  për autoritin që kishte në këtë familje të madhe . Prandaj edhe në një shkrim tjetër nga dy të rjera pata propozuar edhe Vjosa Osnanin për presodente. Por Vjosa  sikur morri “Mësysh” dhe papritmas iku nga shtëpia e...

Skënder Hoxha: Poezia me mesazh e Ramadan Ademajt

Lexues të nderuar ju njoftojmë se sapo doli nga shtypi libri me poezi i krijuesit leshanas Ramadan Ademaj, me titull “MOS MA VRITNI SHPRESËN”. Poezitë e kësaj përmbledhjeje poetike, tematikisht,  janë të sistemuara në katër qerthuj: Atdheu mbi të gjitha; Dardania ime e dashur; Kujtimet ia fala erës dhe Sëmundjet e kohës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora