E hene, 01.06.2020, 02:48 PM (GMT+1)

Search by date: 4/3/2020

Fotaq Andrea: “Njeriu Vitruvian” i Moikom Zeqos

I dashur Moikom,Duke më dërguar esenë tënde « Njeriu Vitruvian » – një shkrim sa rrëmbyes e gllabërues, aq edhe universalis e quint-essencialis – ti më kërkove shkurt, shumë shkurt, mendim që, në këtë rast, mua do më reduktohej në çast në një përgjigje të thjeshtë, të matur, të kursyer : « Aty-brenda, “Njeriut Vitruvian”...

Kozeta Zylo: Infermierja shtatzanë flet nga Fronti i Luftës në Huston

Bisedë me znj. Armida Bahja Hoxha, Huston - Znj.Hoxha është në javën e fundit të muajit të nëntë dhe vazhdon t’ju shërbejë me përkushtim pacientëve me Coronavirus dhe Covid 19. Po, mund të thuash se jemi dy persona të cilët u shërbejmë pacientëve, unë dhe foshnja ime e palindur. Ai mua më jep ...

Xhelal Zejneli: Dante Alighieri - Komedia Hyjnore

Në kohën kur jetoi Danteja, Italia kishte hyrë në rrugën e zhvillimit të marrëdhënieve kapitaliste. Ajo u bë nyjë tregtare e rëndësishme midis Evropës Perëndimore dhe vendeve të Lindjes. Zhvillimi i industrisë çoi në formimin e qyteteve-republika, të cilat në Italinë e Veriut u bënë qendra politike dhe ekonomike të rëndësishme...

Kozeta Zylo: Flet Albana Martinaj nga fronti i Luftës në Bronx, New York

Siç po e shikoni nga lajmet për ditë stafi mjekësor po infektohet e disa prej tyre kanë vdekur nga ky virus i tmerrshëm. Por ajo që unë kam frikë është momenti kur ka më shumë pacientë seç kemi ne mjete  dhe ilace, e pastaj do vijë puna kush do vihet në respirator e kush jo. Ajo nuk është aspak zgjedhje e lehtë sepse të gjithë jemi ...

Frank Shkreli: ''Çka po na ndodhë ne si popull... po na thejnë shpirtënisht''

Këto janë fjalët e Anisa Ismajlit, një aktore shqiptare shumë e suksesshme e filmit dhe teatrit në Kosovë.  Por, përveç profesionit të saj, Zonja Ismajli njihet edhe si një zë i dalluar në shoqërinë kosovare, në mbështetje të drejtave të njeriut, sidomos të drejtave të grave dhe fëmijve.  Sipas disa të dhënave, ajo e ka të vështirë të pranojë ...

Anton Kodrari: Un percorso spirituale nel ciclo iconografico di Lin Delija

L’oggetto materiale di questa breve riflessione è la coesione armonica, sul piano dell’ontologia della fede, tra un’esistenza profondamente cristiana e la sua continua manifestazione nella storia dell’arte della vita, in quanto essenza inalienabile dell’unicum vocazionale di Lin Delija: il sacerdozio battesimale e l’attività artistica...

Adil Fetahu: Fragment për Gjon Gazullin nga vepra e Martin Camajt

“Gjith se sia marrësh, Gjon Gazulli qe një njeri tejet i kapërthyem. Nga kjo rrethanë,zë fill ma së pari edhe mospërfillja e bashkëkohorëve të tij, mandej edhe lanja mbasdore ose qitja në harresë e veprës dhe e jetës së tij për pesë  shekuj rresht. E si mund të ishte ndryshe? As Pali dhe Ndreu, të dy...

Fahri Dahri: Vëmendje për gjuhën e folur të shqiptarëve të Çamërisë

Është fillim i muajit Prill 2020. Edhe vendin tonë e ka pllakosur makthi i sëmundjes së padukshme vdekjeprurëse e pagëzuar me emrin “Coronavirus-19” (COVID-19). Titujt e po thuaj të gjitha gazetave janë përqendruar tek përpjekjet serioze që po bëhen për ngadalësimin e “virusit” dhe shërimin e të prekurve...

Neki Lulaj: Në fshatin e bellagjive

Atje gjethet bien e pyjet zhvishenNgjitet mjegulla në majë të Strellcit te kroi.Rrezet e diellit pak po ngrohin në vite.Ushëtin lugina nga gurgullima me uji te përroi. Këmbësorja është kafshuar e mbuluar me gjetheNga këtu shoh ditët e ëndërrta mbi lëndinë...

Florim Zeqa: Mbajtja e premtimeve, borxh ndaj elektoratit!

LDK-në nuk mund ta dobësoj askush më shumë sesa lidershipi i saj me mos perfilljen e vullnetit të elektoratit, sikurse që nuk mund ta ndihmojë askush më shumë sesa elektorati i saj me kushtëzimin e lidershipit aktual për mbajtje të premtimit elektoral dhe reformim të thellë të partisë...

Dedë Preqi: Rrini n'shpi

Na mbylle brenda në burg shtëpiakNë sëcilin dëshironi të merrni hak,Pse nuk i zgjedh kriminelët e mëkatarëtTi fusni në listë apo ti atakoni të parët. Ku je nisur sot kështu si turollakePo ia prish qetësinë botës mbarë,Njerëzit ikin prej teje  sepse je dinakeVjen pa ftuar, hynë brenda pa t’parë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora