E merkure, 22.01.2020, 04:52 AM (GMT)

Search by date: 4/3/2019

Engjëll Koliqi: Ç'po ndodh me Dardaninë tonë të quajtur Kosovë?!

Dardania jonë, dikur mbretëri shumë e fortë dhe e njohur në botën mbarë, e rrahur, e shtypur dhe e plaqkitur nga të gjitha anët, madje edhe nga aleanca shekullore turko-sllave iu hoq emri origjinal ilirik, si tokë e dardhave që ishte, duke u ripagëzuar me emrin sllav Kosovo, që ne banorët e saj e thërrasim Kosovë...

Skënder Jashari: Historia e fshatit Rahovicë, komuna e Preshevës!

Fshati  Rahovicë, është   fshati më i madh i  komunës së Preshevës, ka rreth 1200 shtëpi, me  rreth 6000 banorë.  Gryka  në të  cilën  shtrihet  ky  fshat, është e  stërmbushur  me  mitologji dhe histori, por edhe  me  të dhëna   historike, kulturore, arkeologjike. Edhe  e ...

Eshref Ymeri: Sa për kujtesë opozitës pas djegies së mandateve

Pas djegies së mandateve të opozitës, menjëherë u ndie një tjetër ndryshim në radhët e opinionit publik. Dhe me të vërtetë: pas marrëveshjes së fshehtë të Bashës me Ramën duke u gdhirë 18 maji i vitit 2017, opozita pësoi një firo të madhe, çka u reflektua tepër dukshëm në zgjedhjet e 25 qershorit ...

Albert Zholi: Reshat Arbana, artisti që trondit emocionalisht

Tek e sheh ashtu si një div, me zërin që bredh furishëm si ndër bjeshkët në furtunë, të duket se ai njeri është shqiponjë, është hy, është vetë natyra. Magjia e zërit, statura e tij fizike, jehona e shpirtit, përbëjnë një organikë, që i kanë sjellë vend nga më të çmuarit e prestigjioz në panteonin ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese