E premte, 23.08.2019, 08:58 PM (GMT+1)

Search by date: 4/22/2019

Resmi Osmani: Valsi vjenez

Në zyrën e vogël të redaksisë së gazetës “Bashkimi”, që ishte organ i mërgatës politike “Bashkimi Kombëtar” me seli në Vjenë, erdhën njëri pas tjetrit krerët e organizatës: doktori, avokati dhe deputeti. Të sapoardhurit, të mrrolur e të mpakur nga të ftohtit dhe llohës së borës, hoqën kapelat, shkundën borën, lehtësuan...

Eshref Ymeri: Mira Meksi, një shkrimtare erudite

Në veprën më të fundit “Hakmarrja e Kazanovës”, ku përfshihet novela me titullin në fjalë dhe 16 tregime, vepër kjo që u prezantua në panairin e librit të këtij viti, Mira Meksi i zbulon lexuesit vetëvetësinë (individualitetin) e Xhakomo Kazanovës, për të cilin Dostojevski ...

Reshat Kripa: Përjetësisht (1)

Arbëri  qëndronte në qoshkun e tij  në sallë, duke pritur mbërritjen e avionit që do ta çonte në një botë tjetër dhe meditonte. Meditonte  dhe  ëndërronte rrugën plot hithra e ferra nëpër të cilën kishte kaluar jeta e tij. I kujtoheshin brengat që e kishin shoqëruar vite me rradhë. Kishte shumë pasione. Donte të bëhej jurist, gazetar, mjek, inxhinier...

Kalosh Çeliku: Nana dhe Babai herët ma gjetën një nuse

Unë, nuk i takoj asnjë feje. Partie PolitikeFushatave zgjedhore. Dritareve televiziveUnë jam, Kalosh Çeliku. Poet Rebel.Që, shtatë sahat larg, sot e fluk vargun. Unë i takoj Fesë Vetme Shqiptarisë.Që, shtatë sahat e fluk larg vargun…

Qazim Shehu: Poezia fluroreTahir Bezhanit

Poeti Tahir Bezhani nga Gjakova tashmë e ka krijuar profilin  e tij me disa libra në poezi,prozë,studime dhe monografi. I dalluar sidomos në poezi, ai sjell para lexuesit, librin e fundit,që është një arritje dhe kapja e një niveli më të lartë, çka dëshmon se poeti është gjithnjë në kërkim të shprehjes poetike dhe të thellimit të saj,si dhe i zgjerimit ...

Zymer Mehani: Nga sfida në sfidë

Libri autobiografik “Persekutim-përndjekje” i atdhetarit, shkrimtarit dhe publicistit Dashamir Alliu, lexuesit shqiptar në Shqipëri dhe në Kosovë i ofron dromca jetësore, historinë e tij të jetës, me ngjarje, fakte, ide, me sukseset dhe arritjet, dështimet dhe zhgënjimet e tij, me përndjekjet...

Afrim Caka: Lufta e spërdredhur e Xhavit Halitit

Ka kohë që rimohuesit antishqiptar ka zënë vend në historinë e errët të Dardanisë, jo veç në media çoroditëse, por në libra, filma e në rrëfenja urbane të pafundme, aq sa njeri prej ngazëlluesve nuk e mbajti dot klithmën në shtyp: “Në Koshare po del se nuk ka psur luftarë, por vetëm komandantë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese