E premte, 23.08.2019, 09:50 PM (GMT+1)

Search by date: 4/20/2019

Gëzim Llojdia: Si humbi 'Vasha e Vlorës'?

Vasha e Vlorës,  fotografuar nga Instituti italian: ”Luce”. Fotua njihet nga filmime të tjera,  që gjenden në librat historik . Cili është portreti i vashës së Vlorës ?Kush e  gdhendi këtë bukuri në shekullin 4 pr.  Kr?Mirëpo njihet vetëm trupi i gdhendur . Edhe në foton e Institutit : ”Luce”...

Demir Krasniqi: Dy këngë për Deli Agushin

Bilaçi i  Bujanocit , me pozitë t’ veçante –Ka një histori të  pasur , shumë  interesante !Gjatë Perandorisë osmane dhe  anadollake –Ekzistonte  garnizon i ushtrisë perandorake ! Në ndërkohë që ishte  qendër administrative –Fshati  Bilaç  ishte në shërbim të popullsive !Kishte pasur mbi 100 punëtori t’ ndryshme zejtare...

Reagim i gazetës 'Dielli' në SHBA për cënimin e lirisë së medias në Shqipëri

DIELLI është i ndërgjegjshëm për rolin e vet në fushën mediale si gazeta që ka nderin të identifikohet me Rilindjen Kombëtare, dhe që në udhën e vet 110 vjeçare, i ka paraprirë Pavarësisë së Shqipërisë dhe momenteve kyçe të historisë. Qysh  nga fillimi i shekullit të 20 patriotët shqiptarë të Amerikës i kanë prirë lëvizjes së zgjimit të...

Ndue Ukaj: Rruga e Kalvarit

Të duhet një kryq dhe dy gra që rrinë besnike deri në fund.Dhe një udhë e gjatë sa maja ku ëndërron të shkosh.Ti gjithmonë më ke thënë, ëndërron të shkosh larg. Rrugës ka kronikanë.Disa shkruajnë të vërteta e disa shtrembërojnë të vërteta.Gjithmonë dishepuj e hipokritë...

Poezi nga Zahir A. Bërçeci

Fol pake puno shumëqë një ditëtë bësh lumlum për vetilum për të tjerëse koka e shpuartë ka marrë erëedhe pse s'kemendo për fytyrëmendo për nder ...

Përparim Hysi: Po u 'mbarse' me metafora, përditë lind

Ka ndodhur pak kështu me mua sot,si:" me inat më foli,me "inat" po i  përgjigjem". Siç e shihni,  pak i veçantë titulli i  esesë sime dhe ndodhi kështu,se pak e veçantë është dhe autorja e këtij libri me poezi"Përditë lind" i Poetes aq cilësore që quhet ADELINA DARDHA  HASKAJ. Libri ka gati 250 poezi dhe,që të gjitha...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese