E merkure, 22.01.2020, 04:31 AM (GMT)

Search by date: 4/2/2019

Sose Musaj: Ajo, Bruna e vogël engjëllore...

Sot, me doli gjumi shumë heret dhe u ktheva ne kohe para disa vitesh.Ne nje dite te bukur prilli , ne nje dite pranverore sic eshte edhe tani, ne oren 6 pa 10 minuta te mengjesit erdhe në jetë Ti o zemra ime. Një femijëi i kendshem dhe i bukur , që kete bukuri dhe sharm e mbajte fort gjithmone në vitet që erdhen e deri në ditet e sotme...

Ilir Çumani: Të jetosh në atdheun e pagjumë të protestave...!

Kur opozita e bashkuar organizonte protestën e saj masive në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, rastësisht takova në shëtitoren e ndodhur mes kompleksit “Taivan” dhe pallateve “Shallvare” një të njohur, i cili kishte dalë në shëtitje me bashkëshorten e tij. Është një burrë i fisshëm me thinja...

Reshat Kripa: Koha e maskarenjve

Kohët e fundit një fushatë e shfrenuar e disa prej hienave të zeza të së kaluarës ka shpërthyer në vendin tonë. Në qoftë se do t’i shikosh me vëmendje do të kuptosh se ato janë një thirrje që të mundurit e epokës së përmbysur kërkojnë ta ringjallin. Përse u ringjallën? Atë e...

Fahri Xharra: Si shkoi për lesh Sanxhaku u Novi Pazarit?

„Fushata sërbe kundër Kosovës, një sfidë primitive kundër çdo morali. Serbia jo vetëm ka detyrim ta njohë Kosovën, por duhej të ishte ndër shtetet e para që ta kryente këtë akt. Serbia ka bërë krime në Kosovë. Njohja e Kosovës do të ishte akti i parë i heqjes dorë nga doktrina që i polli këto krime...

Blerim Rrecaj: Puhizë prilli

Edhe këtë herë e ndërruam orën. Më saktë lëvizëm akrepat.Kështu na thanë e kështu bëmë, herën tjetër kushedi se çdo të na thonë e a do t'i dëgjojmë, ndonëse e pranishme paqartësia se a është kjo hera e fundit që lëvizim shenjëtreguesit e orëve tona, herë para e herë prapa. Mirë ...

Kalosh Çeliku: Përpak sot e vrava veten nën Rrap me lirinë

Ikën miqtë e mi. Dhe, Miket nën RrapFillkat, më lanë vetëm mes egërsirave:Rakisë rrushit. Shtambave me verëNënës Parti “besnike”. Prehërit xhindeve. Pasmesnate: Ende, më vjedhin nga shtratiDorë më dorë, Natën hudhin mbi Çati.Majë lisave. Shelgjeve. Rrëzë Çukës Ilire...

Florim Zeqa: Produktet e prishura politike, kancer i shtetit!

Mjaftoj një "kollitje" e lehtë e ambasadorit amerikan Philip Kossnet, e cila e detyroj presidentin Thaçi të zhbllokoj punën e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ).Pra,vendimi i Thaçit për zhbllokimin e KQZ-së nuk erdhi si dëshirë, por si rezultat i presionit...

Nezi Plaku Velaj: Sa bukur buzëqesh shpirti

Sa bukuri kur ndjen që buzëqesh shpirtiKur fjala shkruan ndjeshëm magjinë e vetTë shenjta dhe mahnitëse janë rezet e diellit,Kur shtegtojnë nëpër trojet dhe peisazhete bukura shqiptareSi kristal ujvare rrjedh bukur vargu...

Bajram Gashi: 30 mars 1999, NATO bombardon Serbinë

Kȅshtu ndodhi nȅ marsakeqin e vitit 1999. Qindra-mijȅra familje shqiptare u larguan dhunshȅm nga trojet e tyre stërgjyshore, shumica nȅ drejtim tȅ shtetit amȅ në Shqipëri. Kȅshtu ndodhi dhe me njȅ mikun tim nga Peja, Dush Zeqiraj...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese