E premte, 23.08.2019, 09:19 PM (GMT+1)

Search by date: 4/17/2019

Aurel Dasareti: Miti se në Perëndim pasurohesh

Nacionalizmi, ç'do të thotë kjo? Nëse do të thotë të duash Atdheun dhe Kombin tënd më tepër se vendet dhe popujt tjerë, duke mos urryer askënd që nuk urren kombin dhe vendin tënd, atëherë unë jam nacionalist. Një Shqipëri (natyrale) më e fortë, më e sigurt, një Shqipëri më e ...

Nezi Plaku-Velaj: O nëna ime! O mbretëresha ime!

Sot ti mbushe 41 vjet qe nuk je në mesin tonë,në mesin e dashurive të tua, fëmijve të tu.U largove nga kjo jetë me një brengë të madhe,e plagosur nga një plage që të helmoi gjakun,pushkatimi i babait, dhe plot halle të tjeraqe jeta nuk ti kurseu.Në cdo 17 Prill ne të kujtojmë me dhimbje në zemer...

Kalosh Çeliku: Notre Dame

Vitet e shtatëdhjeta isha në ParisPërpak, mbeta refugjat pa Atdhe.Im Vëlla më bindi, kthehu në shtëpiMjafton, që unë mbeta në mërgim.Nevojë s’kemi dhe ti t’bëhesh flijimPasuri, kur kemi në Katund. Shtëpi.E lash Parisin. Studimet në Serbonë...

Përparim Hysi: Kur qesh, se nuk qan dot

Humori është aftësia që ke për të shkaktuar të qeshura dhe për të zbavitur njerëzit e tjerë. Këtë lloj aftësie nuk e ka kushdo. Dikush që e çmon humorin dhe ndjesitë e mira që vinë prej një humori të këndshëm apo me"kripë", ka thënë:-Një ditë pa  të qeshura, është një ditë e shkretë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese