E premte, 23.08.2019, 08:59 PM (GMT+1)

Search by date: 4/16/2019

Frank Shkreli: Vdekja e diskursit publik në botën shqiptare

Thuhet se politika është fusha ku fillon e ku diskursi publik helmohet dhe vdes një herë e mirë.  Mënyra se si zhvillohet debati politik dhe jo vetëm politik, por debati publik në përgjithësi në botën shqiptare, lë të kuptosh se jo vetëm që atmosfera e diskursit publik është helmuar, por në të vërtetë, debati...

Reshat Nexhipi: Ç’do t’i thoja Blerim Rekës në Manastir

Para se të fillonte mbledhja, disa intelektualë të Manastirit, jashta sallës, ishin duke u konsultuar se ç’farë pyetje do t’i parashtronin kandidatit për kryetar shteti. Mirëpo, nuk e di pse, udhëheqsja, menjëherë, pas përfundimit të bisedës së  kandidatit në fjalë,  mbylli mbledhjen, duke mos u  dhënë...

Fritz Radovani: Prill 1967 'Revolucioni kultural'

PRILL 1967 Në Komitetin Ekzekutiv K.P. të Shkodres i komunikohet Klerikëve Katolik që i ndalohen të gjitha llojet e sherbimeve fetare dhe se, do të lëshojnë qelat.●5 Prill 1967 At Pjeter Mëshkalla S.J., i shkruen leter kryeministrit Mehmet Shehu, leter që e vendosë At Meshkallen n’ Elterin e ...

Zenel Çeliku: Në Shqipëri, vetëm tallava politike

Kudo njihet muzika tallava e cila ka vetëm një kuptim, kërce e kërce, por nuk kupton se cfar muzike po ndjek, vetëm rrumpall dhe jo muzik të kohës. Edhe në politikën shqiptare shikojmë një lloj tallava politike. Cfar dua të them me tallava politike. Kudo në botë politika...

Moza Boletini: Gabove motër....

Me të vërtetë na gëzoi lajmi se një vajzë e re po martohej, e po krijonte familjen e saj. Familjen e shenjtë që edhe Zoti e ka bekuar. Por u indinjuam nga fakti se vello e nuses Edona Ahmeti Thaçi, ishte pregatitur nga një stilist serb. Pra vello e shkjaut në kryet e një shqiptje!...

Vahit Nasufi: Kur shkon vasha nuse

Një bilbil sa mirë këndon,Për një vashë që nuse shkon,Mbaroi jetën e beqarisë,Fillon jetën e nusërisë. Ishte e lumtur jeta e vajzërisë,Tani lamtumirë i them shtëpisë,N`shtëpinë time do t`vijë shpesh,Por, kur t`vijë do t`jem mikeshë...

Aleko Likaj: Notre Dami

Ç'më kujton Esmeraldën e gungaçin e mjerë,Kjo kishë që lartohet këtu në Sant Mishel.Më, lypsat ka kohë që nuk i sheh kjo derë,dhe famulltarin, Frolon, të veshur me mantel Tek ky shesh i thjesht përpara pa njerëz,s' ka gjurmë beteje për ciganen e bukur.Sipër në këmbanoren e madhe yjet e verës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese