E premte, 21.02.2020, 09:56 PM (GMT)

Search by date: 4/15/2019

Klara Matja: Me Ju!

Për vetë statusin që mbulon organizata e grave shqiptare - amerikane "Shpresë& Paqe" në SHBA dhe faktin që rreth saj janë gra dhe vajza që kanë përjetuar dhunë, diskriminim, fyerje e ofendime ka kohë që me dëshirë hynë në kontakt bashkëpunimi me Lëvizjen # Me Too në SHBA...

Blerim Rrecaj: Fryte atdhedashurie

Në një oborr shkolle shohim për të parën herë për sivjet trungun me jargavanë të çelur. Pamje të tilla sa kanë nisur të na dalin parasysh edhe në ndonjë vend këtu, e pak më tej. Sa ngjyrë e lehtë dhe e qetë kjo lulejargovaneve me aromën e tyre të freskët e të këndshme. Ca re të bardha e lehtëlëvizëse duken si gjurmë ...

Dedë Preqi: Shqiptarët në Maqedoni e kanë një shans të bëjnë histori

Kriza është e kohës, apo shqiptarët vetë vrapojnë pas ngjarjeve të tilla, padyshim se është e domosdoshme dhe duhet të tregohemi të përmbajtur ndaj një gjendje të caktuar historike, e cila siq thotë populli “një herë vie vera nga dera”, që në këtë rast edhe shqiptarëve të Maqedonisë...

Afrim Caka: Të bëhet organizimi i mërgatës shqiptare

Të mbyllen njëherë e mirë të gjitha shkarjet politike brenda diasporës dhe ndalimi i politikaneve të korruptuar në diasporë. Fati i shqiptarëve në diasporë sot është fati i çështjes sonë kombëtare.Duke pasur parasysh situatën shumë të tendosur në Dardani dhe rreziqet kombëtare...

Fahri Xharra: Nëse je i fesë, thuaj shqip "paqja qoftë mbi ju"

Pra, duhet të përshëndetemi shqip edhe nëse jemi praktikues të fesë. Feja është e drejtë univerzale, por qëllimi im  dhe i këtij shkrimi është që të ruhemi si shqiptar që jemi, dhe të mos arabizohemi pa nevojë.Në udhëzime të fetarëve e gjeta këte : “Es-selamu alejkum (arabisht: السلام عليكم) është përshendetje islame...

Zymer Mehani: Për ty, atdhe

AAh, Atdhe, emër i shenjtë, sa s’ka më të duaDashuri mbi çdo dashuri vetëm Ty të kamAr edhe thesar je përherë për muaTë mbaj n’zemrën time, të mbaj n’timin xhanBBotën anembanë mua po t’ma falinKurrë, Atdhe i dashur me askë s’të ndërrojPër mua ke peshë më t’rëndë se planetiVeç në Ty jetoj, veç në Ty gëzoj...

Përparim Hysi: Një fshat që nuk e hedh dot në hartë

Paska një fshat që nuk e hedh dot në hartë. Se harta e Shqipërisë nuk e"nxë" dhe mos kujtoni se po zmadhoj,por kështu është e vërteta. Në këtë përfundim, do të arrijë cilido lexues që do ketë mundësinë të lexojë  librin "monografi" të YMER M.DOMIT. Kur e përfundova...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese