E merkure, 22.01.2020, 04:31 AM (GMT)

Search by date: 4/14/2019

Organizata "Shpresë & Paqe" në Lëvizjen #Me Too

Në Samitin e 10 të Botëror të Grave në New York, aktorja Priyanka Chopra tha se: "Ngacmimi seksual i grave është bërë normë, por tani për shkak të mbështetjes që po i japim njëra tjetrës askush nuk ka fuqi të na mposhtë".Por aktorja që themeloi Lëvizjen #Me Too - Tanushe Dutta u nis nga...

Klara Matja: Mimoza Dajçi - E bukura nen pranga

Pak ditë më parë organizata e gruas shqiptare - amerikane "Shpresë &Paqe" mbajti një tubim për promovimin e librit "E bukura nën pranga", të  gazetares dhe publicistes Mimoza Dajçi. Në këtë event të pranishme ishin gra e vajza shqiptare ish të persekutuara politike të Shqipërisë, ku ngjarje ...

Promovohet 'Ylbere dashurie' i poetes tetovare Sadije Aliti

Vëllimi më i ri poetik “Ylbere dashurie” - “Regnbågar av kärlek”, i poetes tetovare Sadije Aliti, i përkthyer në gjuhën suedeze, u promovua në Borås të Suedisë, në kuadër të festivalit të 8 ndërkombëtar të poezisë "Sofra poetike Borås 2019". Në këtë festival morën pjesë poetë shqiptarë e suedezë...

Alfred Papuçiu: Bedri Dedja- shkrime dhe vlerësime për të

Si nisi projekti i një bisedë të pazhvilluar me gjimnazistë të Fierit  për problemin e talentit  .Isha ftuar për të zhvilluar një bisedë me gjimnazistët e shkollës së mesme jo publike “Dertliu” të Fierit për problemet e talentit. Unë nisa të përgatitesha, por papritur më erdhi lajmi se shkolla nuk kishte mundësi ...

Konkurs poetik për dëshmorin Bylbyl Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë” e “Qytetar Nderi” i Tropojës, do të organizojmë një:KONKURS  POETIK:Me krijimtari poetike për jetën e veprimtarinë e tij në 20 vjetorin e rënies së tij në Kosovë...

Përparim Hysi: Mua më zë 'magjia' e Prillit

Mua  më zë "magjia" e prillitUnë në prill jam krejt tjetërSe marr "huqet e bandillit"Dhe nuk jam hiç  i vjetër. Sado kalova shtatëdhjetë e gjashtë,(Mua më duket: "linda dje!")Nuk më del i imi"grazhd"...

Hajrush Redenica: Bllaca 1999

Gjenocidi serb  i vitit 1999 dhe masakrat tjera kanë mbetur në kujtesën dhe historinë e popullit shqiptar. Luftime, maltretime, vuajtje, mjerim, derdhje gjaku, vetëm e vetëm për të bërë shtet. Luftime të ashpra anekënd  atdheut tim, vetëm e vetëm për ta mbrojtur këtë truall, në të cilin  sot ne  po jetojmë- në...

Zymer Mehani: Disa politikanë

Ca me "fakultete"Shkollë të mesme fareE shkolla filloreS'u bën asnjë pare Pse s'dinë të lexojnëE s'dinë as të shkruajnëFare s'e çajnë kokënDhe aspak nuk vuajnë...

Fahri Xharra: Rusia dhe Otomanet e krijuan Serbinë nga “shkijet“ tanë

Një e vertetë e madhe historike dhe e pamohuar përkundër spekulimve të mëdha historike  është se Rusia dhe Otomanët i krijuan Serbinë, Malin e Zi dhe Greqinë nga “ shkijet “ tanë. Sot e kam fjalën vetëm për krijimin e shteti serb.Kush ishin dhe ende janë “shkijet “ tanë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese