E merkure, 22.01.2020, 05:19 AM (GMT)

Search by date: 4/13/2019

Idriz Zeqiraj: Ismet Gashi - një jetë aktive dhe rënie heroike

Në 20 vjetorin e rënies të gjykatësit, avokatit, veprimtarit atdhetar, luftëtarit, Ismet Selman Gashit, Oda e Avokatëve të Kosovës, Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, Dega regjionale në Prizren, në bashkëpunim me përfaqësuesin e fshatit Landovicë Qazim Thaçi, organizuan Akademi Përkujtimore...

Kadri Tarelli: Vilhelme Vranari Haxhiraj - Elitat e mohuara

Libri “Elitat e mohuara”, me një titull që të grish e të trishton, libri i shkrimtares dhe studiueses, Vilhelme Vranari Haxhiraj (Vivra), është një prurje e re, me mjaft interes, për letërsinë apo historinë tonë, jo vetëm  si art dhe shkencë, po njëkohësisht është mjaft i dobishëm më shumë për lexuesin ...

Dedë Preqi: Rrëfimi i lokes për Ditën e Luleve

Edhe pse është një kohë e kaluar, që rrumbullakson 20 vite të plota, por ajo që është e përjetuar rëndë nuk mund të harrohet lehtë, sepse jeta njerëzore nën çfarëdo rrethanash, kurrë nuk pushon që të ketë kuptim, duke mos i humbur shpresat dhe vlerën e identitetit të vet. Ishte 14 prilli i vitit 1999...

Bardhyl Mahmuti: Projekt-Rezolutë për gjenocidin serb në Kosovë

Duke pasur parasysh se:- në Konventën për Parandalimin dhe Dënimin e Krimit të Gjenocidit, të miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara më 9 dhjetor 1948,  me “gjenocid” nënkuptohet kryerja e cilitdo nga krimet e numëruara në nenin II të kësaj konvente...

Kalosh Çeliku: Heshtni ujku ende troket pas dere

Ehu, Dëllinjave mia te “Parku i Grave”Unë, u fsheha kaçak: nën gërmusha.Netëve të Dimrit. Edhe, Ditëve VerësE kalonimin Natën. E prisnim Ditën:Qafëpërqafe me Cuca. E Djemnusha.Sot, jeni rritur. Jeni bërë koxha pishaNë Shkup. “Parku i Grave”. Mes luleve...

Fatmire Duraku: Peizazh

Lëndinës me lulëkuqe mbuluarE lumi krijon muzikën me valëKëput një degë pishe të rrëzuarLëndinës me lulëkuqe mbuluar Mulliri i gurit tash i shkatërruarDhiares ik hijes së vet një kalëLëndinës me lulëkuqe mbuluarE lumi krijon muzikën me vale...

Nexhat Halimi: Etje e vetëdjegur

Molla e kuqe në degë, në ëndërrE njeriu me duart shtrirë nga qielli Dhe etja aty nga vetëdigjetNë fillin e dashurisë dhe urrejtjesNë fillin e ndarjes dhe takimitNë fillin e pemës dhe të plagës Aty ku gjethi i yllit pikon në zemër...

Sevdail Hyseni: Funerali

Funeral i një zyrtari,Që nuk vdes për së mbari! Nuk mendon të shkoj në varr,Pa karrigen krejt n’ astar. Shpërthen shpesh si tërmet,Prej se ngeli pa pushtet. S’ndjehet mirë në opozitë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese