E merkure, 22.01.2020, 05:03 AM (GMT)

Search by date: 4/11/2019

Drita Jashari: Grupi i Dobrosinit ende nëpër gjykime!

Duke  qenë përfaqësuese e autorizuar e Skender Jasharit, për ta përfaqësuar në procedurën e kompensimit, përmes padisë civile, të cilën  më 10.04.2019, është  dorëzuar  në Gjykatën Themelore në Prishtinë.Në  disa  raste,  në Republikë të Kosovës,  janë  shkelur  disa të  drejta të  njeriut, në  rastet  e  arrestimit ...

Nebi Dragoti: Politika zhurmon me thes bosh

Gjithë tranzicioni shqiptar ka qënë stani i bërjes së zhurmës politike me thesin bosh. Ka qënë krekosje gjelash në të dyja krahët. Ky rezultat ka sjellë për pasojë krizë pas krize. Dhe nga kjo kurrë politika nuk mësoi. Mirë kjo, por…por ajo që ka dëmtuar këtë vend eshtë kriza ekonomike, që rëndon mbi popullin...

Albert Zholi: Koketa

Sa  mbërrita  në  Pirea-Athinë , hyra në  një  dyqan  veshëmbathjesh. Në  një  dyqan të  madhe   plot  me njerëz, që blenin  c’u  duhej e  dilnin  të  kënaqur, me ato që  kishin  blerë. Edhe unë  kisha  vendosur  të  bleja  një  pardesy, “ të  mirë  e të  lirë “,sic preferojmë ...

Zymer Mehani: Të kërkova

Të kërkova nëpër male,Në fusha e lëndinaN’ bjeshkë të larta të kërkovaKu rri gjeraqina Të kërkova në gjethnajaNë suka, gremiaNëpër kopshte të kërkovaKu k’ndon kanarina...

Murat Gecaj: Ibrahim Malaj - Rruga e jetës sime

Tani, kur kam në duar librin Jetëshkrimor, “Rruga e jetës sime”, me autor Ibrahim Kadri Malaj, mendja më shkon paksa larg, pra në vitet ’70-të  të shekullit të kaluar. Më kishin dërguar nga kryeqyteti, ku punoja në gazetën e fëmijëve “Pionieri”, “vullnetar” në rrethin e ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese