E merkure, 22.01.2020, 04:30 AM (GMT)

Search by date: 4/1/2019

Avzi Mustafa: 110 vjetori nga Klubi dhe Abeceja Shqype e Kumanovës

Pas viteve 50 të shekullit 19, Bulgaria fillon një aktivit të gjerë të jetës shkollore në trevat Lindore sidomos kur Egzarhia bullgare doli hapëtash në skenë, kundër grekërve dhe serbëve. Meqenëse situata me shkollat greke dhe serbe nuk ishte e mirë, por edhe ato shkolla shpirtërore apo kishtare greke apo serbe...

Fritz Radovani: 2 Prill 1991 - Gjakosni Shkodrën!

Armët gjakatare të terroristëve komunistë  para se me ngordhë, dita e ditës vajiseshin me gjakun e Rinisë Shqiptare të pafajshme… E gjak ma të “shijshem” se i Shkodres nuk ka!Të parët kanë mërrijtë tek sheshi studentët e shkollës së mesme “Jordan Misja”, që ishin të ulun karrshi komitetit PPSh...

Bashkim Saliasi: Intervistë me shkrimtarin Viron Kona

-Z. Viron. Ke shkruar dhe shkruan shumë për fëmijët. Mund të na tregosh diçka nga fëmijëria jote?-Kam jetuar së bashku me familjen në Vlorë, në lagjen “Kume”, rruga “Mis Durham”, pranë Plazhit të vjetër, ku atëherë kishte hapësira të lira dhe shtëpitë ishin private...

Adil Fetahu: Letra sekrete e Pashiqit nga Konferenca e Paqes në Paris

Lufta e Parë Botërore, e filluar në vitin 1914,  është përfunduar me lidhjen e armëpushimit midis fuqive të Antantës e Gjermanisë, më 11 nëntor 1918.   Për arritjen e paqes përfundimtare u organizua Konferenca e Paqes, e cila filloi punën më 18 janar 1919, në Versajë...

Gani Mehmetaj: Selia kryeipeshkvore e Pjetër Bogdanit

Ipeshkvia shqiptare e Shkupit, që ka traditë që nga antika, njihet seli kryeipeshkvore e Pjetër Bogdanit, Gjon Nikollë Kazazit, Ndre Logorecit, Lazër Mjedës, por edhe vendlindja e nobelistes shqiptare, Shenjtores Nënë Tereza. Kjo ipeshkvi është ndër më të vjetrat në Gadishullin Ilirik...

Fahri Xharra: Kultura e Butmirit –heshtje e historiografisë shqiptare

Jo rastësisht e postova një shprehje t `imën  “ Më lëreni ta shkruaj të vërtetën edhe nëse ajo ju lëndon “, e cila kishte për qëllim që mos të bëhemi “urë gjithëkujt” dhe të mohojmë të kaluarën tonë historike, lashtësinë tonë të pa ditur nga ne, dhe humbjen e vlerave tona si komb që jemi shumë kohë para histories...

Dedë Preqi: Vuçiqi një dinak që ikën nga e vërteta

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, dhe të tjerët, duhet të mësojnë nga gabimet e kaluara, të metat, shkatërrimet dhe shkalla më çnjerërore e gjenocideve, që i ka shkakëtuar regjimi serb, të cilat nuk i kanë sjellë asnjës pale njerëzore dobi dhe qetësi, por duke u distancuar ...

Zymer Mehani: Bukurie Binjaku - Në portë të qiellit trokita

Rruga poetike e autores Bukurie Binjaku po shënon një kontinuitet si në planin sasior, ashtu edhe në planin cilësor. Ajo tashmë ka formuar individualitetin e vet poetik, të cilën lexuesi ynë e njeh nëpërmjet veprave: “ Drejt teje… “ (Tiranë, 2017), me të cilin hodhi hapat e parë drejt shtegtimit në shtigjet e poezisë ...

Demir Krasniqi: Masakra e Llashticës

Dua me nisë një  këngë me këndua –Kësaj Llashticës me ia kushtua !Granatimet me ia kujtua –Kurrë për jetë mos me i harrua ! Kujtojmë natën e bombardimeveDhe t’ përgjakshmet aktet e krimeve ,T’ kriminelëve  serbijan –N’ Anamoravë , Karadak , Gjilan !...

Milazim Kadriu: Fatmir Z. Çitaku - Ecim nëpër kohë

Janë këto vargje të poezisë “Ecim nëpër kohë”sipas të cilës e ka titulluar edhe librin me poezi poeti Fatmir Z. Çitaku. Duke u nisur  nga titulli i përmbledhjes me poezi dhe duke kaluar nëpër poezitë e librit shohim se autori edhe kësaj radhe  na sjell një varg poezish me ndjenjën  e nostalgjisë nga e kaluara...

Përparim Hysi: Moj pranverë, je "magjistare"!

Rrezet e trëndafilta të këtij dielli mëngjesorU japin syve tuaj një bukuri verbueseTa hajë dreqi! Mos jam  gjë shenjtorQë mos humb pusullën nga  një joshje tunduese? Sytë e mrekullueshëm si me qiellshkruarMë hedhin një vështrim tërë epsh të gjallë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese