E shtune, 25.03.2023, 10:48 AM (GMT)

Search by date: 3/9/2023

Kalosh Çeliku: 'Shqiptarë të ndershëm' edhe në neokomunizëm

Po, e vetmja rrugë mejdani është se, kalorësit e arratisur Dje, komunistë të strukur brekëve grisura arnë përmbi arnë me vite nëpër institucionet e shtetiti të “përbashkët”, si: ministra, zv, ministra, këshilltarë turkoshakë ministrive të “vëllezërve” komunistë si argatë besnik, në xhami me flamurin gjysmëhënë ende në minare...

Kimete Berisha: Barbarë!

Bile...janē pikërisht talebanët, ekstremistët fetarë dhe hoxhallarët ata që me prirjen e tyre antishqiptare dhe anti-perendimore dhe qëllimin e tyre final  për t'i bërë gratë shqiptare robërsha - e kanë primitivizuar shoqërinë deri aty sa sot dukemi populli më primitiv në Evropë.Që edhe jemi...

Eshref Ymeri: Republika e Kosovës në çarkun e tradhtisë

Në Portalin “Dritare” të datës 05 mars, lexova analizën me titull “Albin Kurti midis tradhtisë de fakto dhe de juro”, me autor analistin Dritan Goxhaj, një specialist i artit ushtarak, i njohur në mbarë trojet tona etnike për kontributin e tij të spikatur gjatë luftës në Kosovë dhe në Maqedoni në fundin e viteve ’90...

Florim Zeqa: Plani franko-gjerman më i zi se marrëveshja e 2013-s!

Degradimi i shtetësisë ka filluar 12 vjet më parë me të filluar dialogu në Bruksel, me heqjen e akronimit të Republikës për Kosovën, gjegjësisht zëvendësimi me fusnotë, për të vazhduar me marrëveshjen fatkeqe për Asociacionin të nënshkruar nga dy ish kryeministrat e vendit tonë, përkatësisht nga...

Hamza Halabaku: Qetë e xha Lekës

Dielli me ngjyrën e kuqe të ndezur po vazhdonte, me ngadalë, rrugën e tij, si çdo ditë tjetër, drejt perëndimit. Dukej se pas pak çastesh do të fshihej pas Bjeshkëve të Sharrit.Bijtë e xha Lekës, si i quanim ne të rinjtë e fshatit, po përfundonin mbledhjen e fijeve të fundit të sanës, në...

Sevdail Hyseni: Dekadat e Referendumit

Vitet shkojnë e vijnë, sikurse një lumReferendumi ynë, po plaket si shumë.U mbushën 31 vjet, të gjitha me rend…Klasa politike, nuk po mbushet mend! Dekada e parë, Referendumi në Luginë,Populli liridashës, voton Autonominë,Pastaj bën një luftë, me shumë ideale,Për të përfunduar, në pushtete lokale...

Mevlud Buci: Poezia e Canametit një kambanë e shqetësimit njerëzor

Në vite e ngjarje të Matit, Bajrami ka qenë dhe do të mbetet kronikani i dritëlirisë. Vargjet e tij pasyrojnë jetën,  vlerat atdhetare,  kullat,  njerëzit e mirësisë. Që në moshë të re,  Bajrami është marrë me poezi. Krijimet e para i botoi në gazetat “Adriatiku”,  “Zëri i Rinisë”,  “Puna” në revistën “Nëntori”. Në vitin...

Përparim Hysi: Gruaja në vizionin tim

Çdo grua në vizionin tim është si luleDhe me të gjitha"lulet" formohet një  lulishtëLexues,të lutem,këtë mendim në kokë nguleDhe me këtë mendim rro përjetësisht. Çdo grua ësht punëtore si një bletë,E bukur është çdo grua siç është bukuriaPa gruan as që do kishte fare jetëDhe si një shkretëtirë do ishte gjithësia...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora