E marte, 21.05.2019, 11:49 AM (GMT+1)

Search by date: 3/9/2019

Timo Mërkuri: Të këndosh në kampin e përqëndrimit

Në kampin e përqëndrimit “STALAGA 7A” në Mosburg Gjermani,  në mbrëmjen e Krishtlindjeve të datës 25 Dhjetor 1944 të burgosurit shqiptarë nga bregdeti kujtonin festimet që bënin në këtë ditë në familjet e tyre. Këngët dhe vallet, lodrat dhe ushqimet e kësaj dite u vinin në kujtesë dhe u krijonin një angushi...

Gëzim Loka: Një jetë në shërbim të qytetarëve, me pasion e përkushtim

Çdo hap që hedhim në jetën tonë, mes sfidave dhe kujtesës, mes vështirësive dhe pasioneve që nuk kanë të sosur, ne lodhemi së kërkuari modele dhe harrojmë se shpesh ata i kemi mes nesh, në rrugë, në kafene, në mjediset e jetës urbane e rurale, në përditshmërinë tonë të ngarkuar...

Luan Kalana: Ismail Kadare - Nobelisti shqiptar

I nxitur nga ndjenja e krenarisë për shkrimtarin tonë, si bashkudhëtar në kohë, si lexues i apasionuar i librëve të tij tërë jetën, si çdo shqiptar, e kam ndjerë jo vetëm si obligim qytetar, intelektual por dhe si njeri i letrave, të flas e të shkruaj për të madhin Kadare, kandidatin e përhershëm të çmimit Nobel...

Zymer Mehani: Nëna

Balli Yt-Një Abetare. Syri Yt-Një Dritare. Zemra jote-Një Fole. Yti emër-Vulë në zemër...

Atdhe Geci: Mësuesja

Më vjen turp ta them,më vjen ndot ta kujtoj,arresti i asaj mbrëmjejemë ka plagosur rëndë.Asgjë s ́ më kall tmerrmë shumë se ai arrestku për “mësimin e lirisë”,më rrahën e më dhunuan.Më vjen turp ta them,më vjen ndot ta kujtoj...

Bashkim Saliasi: 'Vëllazërimi', Babrru-Fushë në shkollën vartëse Babrru-Kodër

Data 1 mars. Ditë pranvere. Sihariqin e parë të ardhjes së pranverës e kanë dhënë mimozat të ndjekura nga pjeshkat, kajsitë dhe kumbullat. Dimri po largohet dhe vendin po ia lë ditëve me më shumë diell, me më shumë ngrohtësi, me më shumë aktivitet për të gjithë banorët e komunitetit të zonës Babrru-Kodër dhe Babrru-Fushë...

Fahri Xharra: Nga Shqipëria vetëm lajme ''t'mira”

Duke dëgjuar një këngëtare të Shqipërisë, më tingëlloi shumë keq një varg nga kënga e  saj : “Me mua mos , se pa ty po sos” . E mendova ndoshta është shprehje e familjes së saj , e  lagjës ku jeton, e qytetit nga vjen apo e dreqit të mallkuar...

Ibrahim Hajdarmataj: Intervistë me shkrimtaren dhe studiusen Migena Arllati

Klubi letrar “Gjon Nikollë Kazazi” në Gjakovë, njëri ndër klubet më të vjetra letrare në Kosovë, në mandatin e radhës zgjodhi unanimisht për kryetar shkrimtarin Muharrem Kurti. Zgjedhja u bë me votim të hapur nga kryesia e klubit, ku Kurti nuk kishte kundërkandidat. Akti i zgjedhjes së tij u bë në Kuvendin e klubit letrar...

Islam Gegaj: Fetah Sheholli - Akull e zjarr

Fetah Sheholli është emër i njohur prej mësimdhënësi që ka shkëlqyer në edukimin e shumë brezave në anën e Llapit dhe ka lënë gjurmë si një nga diejtë ndriçues e ishte lajmëtari për ditë më të mira e për lirinë që do të vinte. Ndjenjës atdhedashurore, prof. Fetah Sheholli ia fali ditët e vitet më të mira të jetës së tij prej ...

Blerim Rrecaj: Rrjedhë ëndërrimesh

Marshi i marsit vazhdon. Me një buqetë festash, si buqeta lulesh të bashkuara, të thurura e ndërthurura me përpjekje, sakrifica, aromash e ngjyrash, hoje e gurra mirësish e dashurish. Mozaiku parapranveror pasurohet me shenja të tjera. Pos bletëve tashmë edhe trumcakët janë...

Reshat Kripa: Kërkoj varr për tim atë

Përse vashërri trishtuar,shpirtin tykush ta lëndon,pse je kaqe dëshpëruar,syri ytpse po  loton? Mos vallë zemrënty ta theri,flak’e zjarrtëe dashurisë,mos vallë shpirtin...

Afrim Caka: Nikolla Xhufka në shërbim të grekëve

Si është shqiptari mirret me punët e Zotit, mirret me një punë tjetër të lig! Shqiptarët të rebeluar u ishin bashkuar tani sekteve të huaja greke. Edhe kjo nuk mund të thyhet kur është një agjentë sekret grek në mes.Xhufka është i ulur në karrigen e Janutallosit ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese