E shtune, 25.03.2023, 10:26 AM (GMT)

Search by date: 3/8/2023

Xhelal Zejneli: Dita Ndërkombëtare e Grave

Në Gjermani, në një pllakat për Ditën ndërkombëtare të grave, të datës 8 mars 1914 shkruan:„Këndej, me të drejtën e femrës për të votuar. Dita e grave, 8 marsi 1914. Grave, të cilat si punëtore, nëna dhe qytetare e plotësojnë detyrën e vet, të cilat tatimet e veta duhet t'ia paguajnë, si shtetit...

Kalosh Çeliku: Revolucioni i luleve

Fluturo! Fluturo, oj Flutur me krahë të shkruar nëpër livadhin e gjerë e me lule! Shiko barin e njomë, deri në gju, sesi valvitet nga era herë këndej herë andej! Shiko gjethet e lumtura sesi bien përtueshëm në tokë! Shëtit mbi pëlhurën e blerimit! Gëzoi fëmijët e palumtur!...

Neki Lulaj: Nënës për 8 Mars

Sot po me dukesh me e bukurSe çdo diell qe lindë në mëngjesQe e gjen fytyrën tende plot gazE sytë tu plotë jetëThinjat tuaja mbi kokëSi livadhet me lule te bardha në qershor. Dora e jote pakë po dridhëtPër këtë 8 Mars ti shtrenjët a ne botëTani po ta lemojë ballin e ngrohëtE po të ndihëmojë te lahesh e vishesh...

Florim Zeqa: “Dhurata” e Demaçit në Ditën e Mësuesit!

Edhe përkundër rekomandimeve të babait për të mos shkuar, një ditë më parë, me bashkëshorten dhe dy fëmijet, vendosa të shkoj tek miqt në Mitrovicë. Të nesërmëm, me 7 Mars të vitit 1993, para se të nisesha i vetëm nga Mitrovica për Pejë, në kioskun afër Satcionit të Autobusëve e bleva...

Viron Kona: Të mos lejojmë që të na i thyejnë ëndrrat dhe dëshirat e mira për jetën!

Nga gazetari i mirënjohur dhe i talentuar Xhavit Çitaku kam lexuar shumë artikuj në prozë, informues, problemorë, ese, reportazhe, recensa, por s`kisha lexuar ndonjë sprovë të letërsisë artistike, ndaj u befasova kur ai më dhuroi një roman të titulluar ”Ëndrra të thyera”, i cili në fakt është romani i tij i dytë. Romani ka redaktor prof. Nexhat Rexha, recensente Saranda Iseni, lektor prof. Rexhep Jashari...

Albert Zholi: Çfarë është për shqiptarët 8 Marsi dhe urimet e kësaj dite?

Flasin Elsa Xhai, Margarita Xhepa, Valbona Peraj, Alida Hisku, Myfarete Laze, Lili Cingu, Enrieta Sina-Çfarë është për shqiptarët 8 Marsi dhe urimet e kësaj dite?- Gratë janë shëmbëlltyra më e mirë e ideve të Zotit në tokë.- Nëna është fjala më magjike, më e bukur, më shpresëdhënëse. Ajo është gjysma e botës, por dhe drita e botës...

Hamza Halabaku: Cila nënë

Cila nënë është më e madhe,se kjo tokë e gjithë ky dhe?Është Arbënorja që ka lindurtrimin e madh, Ty, Skënderbe! Cila nënë e ka zemrëntë madhe sa mali?Është Labemadhjaq’e kish nënë Ismail Qemali...

Hasan Hasanramaj: Kontributi i femrës

Lidhur me kremtimin e Tetë Marsin Ditën Ndërkombëtare të femrës biseduam me poeten Drita Kasumin -  nëne, bashkëshorte,  punëtore dhe aktivistë e palodhshme e zhvilluam një bisedë në kuadrit e kësaj dite cila për të gjitha femrat shqiptare dhe ato të botës  dikur dhe sot ishte dhe mbetet një dhimbje, është...

Përparim Hysi: Një mësues këndon për mësuesët

Ju kam dashur dhe ju dua dhe taniJu mësues SOTIRi dhe mësues DHOKSI!Nëse nuk shkrova më parë ndonjë vjershëKisha frikë nga vargjet (mos mbesja në vjeshtë!!!) Por kurrë nuk ju harroj,se më morët në krahSE qeshë i vogël:vetëm pesë vjeç e ca...Si mëmë  mësuese Dhoksia,Sotiri si...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora