E diele, 20.09.2020, 12:34 PM (GMT+1)

Search by date: 3/8/2020

Brunilda Zllami: Mos i pranoni lulet e dhunuesit

Nëse dikush sot ju dhuron lule, mos i pranoni. Mos i pranoni nëse ajo dorë që ju ofron diçka aq të pastër të ka goditur pa mëshirë!Mos prano një fjalë të bukur të cunguar, nëse në të gjitha ditët e vitit ke dëgjuar sharje dhe ofendime!Mos prano të dalësh shëtitje ...

Sabile Basha: Përpjekjet për balancë gjinor në dokumentet ndërkombëtare

Problemi i balancës gjinore nëpër shekuj nuk ishte problem vetëm i një individi, gjinie, apo i një shteti. Kjo çështje me kalimin e viteve filloi të shqetësoj opinionin e gjerë ndërkombëtar. Për ti eliminuar padrejtësitë e shumta  që u manifestonin ndaj njërës gjini apo tjetrës, organizatat e...

Xhelal Zejneli: Aristoteli - 'Poetika''

Aristoteli (384-322 para K.) Është filozof grek më i gjithanshëm dhe teoricien i letërsisë i periudhës antike. Një nga figurat më të mëdha të të gjitha kohëve. Lindi në Stragirë, qytet në bregdetin trak të Greqisë. Një kohë të gjatë jetoi në Athinë. Ishte nxënës i filozofit të madh grek Platonit (427-347 para K.). Me fjalë të...

Dea Halimi: Me fat dita e gruas Nënë

Në zemrën tënde zgjohem çdo ditë yll,Pemë me degë në qiell plot me mollë,Flutur e bukur agojë e ik për në shkollëMe  lulen e zemrës tënde - ylber në prill. Ylber është buzëqeshja jote, nënë...

Reshat Nexhipi: Pse anullohet regjistrimi i popullsisë në Maqedoni

,,Fajtorë,, kryesorë, padyshim, janë ish kryeministri Lupço Gjeorgjievski, filozofi i shquar dr. Ferid Muhiçi dhe dr. Fadil Sulejmani.   I pari, disa herë, pa hezitim, ka thënë se në v. 2020, shqiptarët në Maqedoni, bëhen shumicë, i dyti, gjatë një debati televiziv, veç tjerash tha se anulimi, sipas disave, u shkakëtua...

Fazli Maloku: Pro Albinit "antiamerikan"!!!

Këto ditë një pjesë e mirë e shqiptarëve në Kosovë jetojnë me "ethe", jo nga frika se po infektohen nga "koronavirusi", por nga frika e një virusi tjetër "Grenellovirusi"! A është kjo frikë vërtetë e arsyeshme? Ky diplomat kauboj amerikan, i dëerguari i posaçëm i presidentit Trump për të ndërmjetësuar mes Prishtinës...

Neki Lulaj: Shkollat e para shqipe

Shkollat e para shqipe datojnë nga shek. XVl -XVll të paktën nga viti 1632 ose 225 vjet me herët se Mësonjëtorja e Korçës. Ato janë;shkolla e Stubllës se Karadakut 1584-të ku  fillon tradita e mësimit shqip pastaj  shkolla e Velës e hapur nga ipeshkvi i Lezhës ,shkolla e Kurbinit e cila u themelua në vitin 1632 afër Krujës ...

Xhevahir Cirongu: Poezia e Rifat Plakut lexohet si vetë pranvera

Këto ditë u njoha më nga afër me librin me poezi të autorit Rifat Plaku. Duke lexuar një e nga një poezitë e këtij vëllimi, dhe si e mbarova së lexuari edhe poezinë e fundit, atëherë ndjeva aromën e’’ luleve të shpirtit’’ aq kuptimplot si titulli e lulet që pasqyron autori në ballinën e librit. Mesa duket, poeti ynë...

Shyqyri Fejzo: ''Po na firon alfabeti''

Ne, shqiptarët e paskemi pasur mendjen e thellë.Kjo vërtetohet dhe nga të dhënat shumë të hershme të zhvillimit të shoqërisë njerëzore,pra e kemi në gen. Jo se stërgjyshrit tanë për një plesht digjnin jorganë. Jo.Ata dalloheshin se vepronin e flisnin atëhere kur duhej.Ama, me sa duket, mendjen e kanë pasur të hollë...

Nexhat Halimi: Kaq vjet të dua

Mëngjes i pesë marsit me mjegull e vetmiÇel sytë e lodhur nga puna në `i poezi tjetërI freskoj me ujë dhe ja seç përjetoj befasiNë banjë në kënd e hedhur brusha e vjetërGjysmë e harxhuar e ngrirë ngjyrë tharëMë ik nëpër fshehtësitë e jetës kaherë treturJa nga pikturoj me të lëkurën e pemës së çarë...

Florim Zeqa: Dëmet dhe pasojat nga egoizmi i një presidenti!

Fjala egoizëm vjen nga latinishtja EGO, që do të thotë mënyra e të reaguarit, duke kufizuar dhe shkatërruar interesat e tjetrit për hirë të vetvetes.Egoizmi është dashuria për veten dhe për çdo gjë në funksion të vetvetes, është dëshira për të përvetësuar meritat e të tjerëve...

Dedë Preqi: Qeveria Kurti, e kërcënuar

Qeveria e re e Kosovës, me udhëheqjen e kryeministrit Kurti, ka trashëguar një gjendje jo stabile të vendit, me plot dosje të krimit të organizuar dhe me plot korrupsion të akumuluar, me plot anarki në drejtësi dhe shkelje të ligjeve, me plot dështime të planeve ekonomike dhe reformave në arsim, dhe me plot e përplot probleme të pa...

Vlash Droboniku: Shkrimtari Pierre-Pandeli Simsia, pergamen historie

Libri "MIRËNJOHJA, PJESË E NDJESISË SË MORALIT NJERËZOR" (Esse, shkrime, kujtime, komente të ndrshme) i shkrimtarit tashmë të mirënjohur Pierre-Pandeli Simsia, të cilin sapo e përfundova së lexuari, është një libër në vazhdimësinë e librave të tij të botuar, është shkruajtur me shpirt të ndjeshëm...

Edison Ypi: Ik në Lenie

Je pështirosur duke ndejtur para televizorit, duke u marrë me celularin, duke dëgjuar gjithë kohës vetëm dallavere, hajdutllëqe, ahengje, këngë e valle. Lëviz. Shko diku. Për shembull në Lenie. Nisu drejt Elbasanit. Te "çeliku i kurvit" kthehu drejt Paprit...

Ndue Ukaj: Krekosjet kundër Amerikës mund t' i paguajmë shtrenjtë

At Zef Pllumi i urtë dhe i mençur - na ka këshilluar se çdo avanturë me perëndimin, mund ta paguajmë me robëri të re.Vërtet, ne kemi përvojë me avantura të tilla, të cilat na kanë këputë nga rrjedhat e civilizimit dhe na kanë lënë më të prapambeturit në kontinent...

Neki Lulaj: Mësonjëtorja

Postulatë në shpirtë e kam pasurQe ta vizitojë Nimfën motërNë oborrin e ABC-es në KorçëPortën e vjetër t`ja çeku lehtë Mësonjëtorës Kjo dafinë frymë e dashurisë me mbajti gjallëSi bungu qe mbanë zjarrin e kallur në oxhak...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora