E shtune, 25.03.2023, 12:07 PM (GMT)

Search by date: 3/7/2023

Xhelal Zejneli: Mësonjëtorja e Parë Shqipe e Korçës

Zgjimi i identitetit kombëtar dhe i kulturës së Rilindjes ndër shqiptarët në këtë periudhë ishte i lidhur ngushtë jo vetëm me veprimtarinë politike dhe botuese, por edhe me përpjekjet për shkollë në gjuhën shqipe.Të tria sferat kulturore në të cilat ndahej Shqipëria, kishin sjellë me vete sisteme të ndryshme shkollash fillore të...

Visar Zhiti: Mësues!

Festa e 7 Marsit, Dita e Mësuesit, e të gjithëve, sepse të gjithë nxënësa kemi qenë dhe ashtu mbetemi para dijes. Dhe sot na pëlqen të themi diçka, të kujtojmë, mbase na zëvendësojnë tufën e luleve që do të donim të dhuronim diku larg, në të kaluarën, në fëmininë magjepsëse…

Ndue Ukaj: Historia e arsimit shqip është një kalvar vuajtjesh dhe sfidash pafund

Historia e arsimit shqip është një kalvar vuajtjesh dhe sfidash pafund.Unë jam rritë në një mjedis me tregime të tilla, në Stubëll të Epërme, në një fshat piktoresk, ku u legalizua shkolla e Stubllës e vitit 1905.Si fëmijë, i dëgjoja me andje tregimet gjyshit dhe të moshuarve rreth asaj shkolle dhe e imagjinoja priftin e...

Hazir Mehmeti: Urime Ditëlindja Komandant Bedri Mehmeti!

Kur linde Ti, unë sapo kisha mësuar hapat shkallëve të Kulles. Kulla me historinë e saj u pasurua në  jetën shekullore. Një lindje e re, një shpresë e re. Nuk ishte e lehtë ecja sfidave në tokën e robëruar. Ti, vëllai im, Bedri, zgjodhe leximin, dijen zgjodhe forcën mbi forca. Nxënës i shkëlqyeshëm, qëndrim të shkëlqyeshëm...

Syrja Etemi: 7 Marsi

- Urime 7 marsi, pedagog!, - më uroi  e përkujtoi nxënësi flokartë i klasës së tetë “një”, sapo u ngjitesha shkallëve të godinës shkollore, për të marrë orientimin drejt  zyrës sime të punës.- Të të them falemderit, është shumë pak, - Ia ktheva Y. me një dozë habije për momentin kur bredhja me mendime të degtisura...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora