E enjte, 04.06.2020, 05:03 AM (GMT+1)

Search by date: 3/7/2020

Sevdail Hyseni: Begzad Ademi - Veteran i arsimit, Veprimtar i kauzës kombëtare

Në përvjetorin e 28-të të Referendumit, të 1 e 2 marsit të vitit 1992 dhe në prag të Ditës së Mësuesit, në moshën 71 vjeçare, u nda nga jeta mësuesi, pedagogu dhe veprimtari i devotshëm i kauzës sonë kombëtare Begzad Ademi, nga Muhoci, Malësia e Bujanocit.Këto dy ngjarje nga më të rëndësishmet...

Reshat Nexhipi: Dy fjalë rreth regjistrimit të popullsisë në Maqedoni

Shkak, për të shkruar këtë tekst, ka qenë, paraqitja e kryetari të Entit për regjistrimin e  popullsisë në një emision televiziv, para disa muajeve të kaluar. Të isha politikan dhe  të më dëgjohej fjala, qysh të nesërmen, do kërkoja largimin e  këti kryetari  nga ky post i rëndësishëm, sepse qëllimin albanofob...

Mihal Gjergji: Shqipëria jonë

Kishte kaluar mesnata. Po dremisja në supin e ëndrrës. Gjumin e trazuar ma prishi zëri i Kahlil Gibranit. –Ishe në takim me profetin, apo jo? Ishte pyetja e tij e parë. Jo, - i thashë, isha në vendlindje. Ato ishin ditët e korrjeve të mia. Nuk munda të shkoja në qytetin e Orfales. Pastaj, fjalët e tij i kam dëgjuar nga ti, disa herë...

Albert Habazaj: Kalendari historik për Luftën Kombëtare të Vlorës, 1920

Ky lloj kalendari është, në vetvete, një minisistem, jo thjesht i ndarjes së kohës, për vite, muaj dhe ditë, (pse jo dhe orë, apo kushte meteorologjike) për ngjarje e personazhe, që, në një trajtë apo tjetër formë, bënë epokë identiteti, me vizion integrimi, atje  ku ndiheshin mirë e në troje të tyre, të parët tanë, gjyshërit tanë...

Skënder Kapiti: “Drenica” e Durrësit - Histori e Lavdisë Kombëtare

Sivjet mbushen 21 vite nga Dita e Mobilizimit të madh të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kur “Drenica” e Durrësit ,lokali i Gani KAPITIT u shndërrua në Qëndrën Kryesore të pritjes, mobilizimit dhe rekrutimit të vullnetarëve të UÇK-së nga te gjitha trojet enike shqiptare por kryesisht nga diaspora, dhe për një periudhë të shkurtër...

Edison Ypi: Rrenacak milet

Rrejnë kur flasin. Rrejnë kur pyesin. Rrejnë kur përgjigjen. Rrejnë kur rrinë. Rrejnë kur lëvizin. Rrejnë kur hanë. Rrejnë kur pijnë. Rrejnë kur flenë. Rrejnë kur ëndërrojnë. Rrejnë kur dashurojnë. Rrejnë kur urrejnë. Madje rrejnë edhe kur rrejnë. Dhe nuk rrejnë rrallë e pa të keq, se ashtu e kanë tipin, të atillë e kanë vesin...

Islam Gegaj: Zekerija Idrizi - Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë

Këtu në Shkupin e Iliridës na mblodhi teologu e shkrimtari erudit Zekerija Idrizi, na bashkoi vepra e tij për të madhen Shën Nënën Terezë, së cilës ia ka kushtuar tërë mundin.E si mos të ia kushtonte shenjëtares tonë dardane që është krenaria e kombit, është krenaria e Shkupit që e lindi. Këtu lindi fjalë...

Cikël me poezi nga Tahir Bezhani

Sa gjëmoi guri  djegur malliU djersit rëra nga peshë shputeGuralecat sydalur qanë, duke kujtuarPërgjakjen e gishtave të zbathurBari buzë rrugës buzëqeshteLulet kundërmonin  aromë gëzimiDiell në shpirt rrezonte...

Fahri Xharra: Historia e Ballkanit duhet të rishkruhet

Historia e ynë e mohuar, e vjedhur dhe  stërkequr është mbi dhe, kurse ajo e vërteta është nën dhe e edhe nën ujë; asaj duhet ti japim krihë  dhe guxim që të flet. Ajo duhet të flet shqip, që të tregon të gjithë vërtetën e saj që e ngërthen në vete me mijëra vjet. Të shkojmë rradhazi deri te Lumi Neretva...

Harry Bajraktari: Përkujtojmë sakrificën e një dite të madhe

Para 22 vjetësh, në Prekaz Adem Jashari dhe Jasharajt tjerë në luftë kundër forcave ushtrake serbe, vendosën themelet e lirisë në Kosovë. Qendresa dhe sakrifica e Jasharajve dhe e pjesëtarëve të tjerë të UÇK-së, i teguan botës se liria është më e shtrenjtë se sa vetë jeta...

Kalosh Çeliku: Gonxha mbledh lule dhe lopa ha bar

Mjaftë, u dalldisa “Bit - Pazarit”Me opinga lëkure. Lecka të zeza.Shami. Ferexhezeza. Dhe, bërllok.Sot, po dal matanë: Urës GuritTek “Parku i Grave”, në Shkup:I  “gëzohem. Zoti  u ndihmoftë! U kthehem cucave të dikurshmeAzganeve. Rrugaçeve me të cilatE kaloja Natën. E prisja...

Nebi Dragoti: Haiqe për përgjigje

Sigurisht, Vetting e SPAK,në ç’ kuotë jenipër lavazh politik?!  Kur s’ je në rregull me veteni pastër, i pastër për drejtim,për të tjerët mos dërdëllit!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora