E shtune, 25.03.2023, 11:50 AM (GMT)

Search by date: 3/6/2023

Resmi Osmani: Balada e mësonjësit

Mësonjësi, një copë herë,  eci  mendueshëm çap e jak nëpër odën që ishte kabineti i tij i punës. Llampa ndriçonte zbehtë dhe hijet e tij dhe e orendive, të shformuara e me dridhje binin në dysheme dhe murin kundruall. E dinte, pas asaj dite të pazakontë e të stuhishme, të shtatë marsit...

Xhelal Zejneli: Plani franko-gjerman lidhur me Kosovën

Plani franko-gjerman përmban dhjetë nene.Në nenin 4 të propozimit evropian të marrëveshjes themelore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, shkruan se Kosova dhe Serbia nisen nga premisa se asnjëra prej tyre nuk mund ta përfaqësojë palën tjetër në sferën ndërkombëtare apo të veprojë në emër të saj...

Gani Mehmetaj: Letër publike Ministres Albulena Haxhiu

Një digresioni: Kur para dhjetë vjetësh shpifësi Veton Firzi (ish sekretar i MKRS-së) me sulmoi me mekanizmat shtetërore, i shkrova letër publike H. Kuçit, atëbotë ministër i drejtësisë. I thash se drejtësia është e kapur. Ai përmes mikut tim, me dërgoi porosi se ishte i pafuqishëm...

Sabile Basha: Aterrimi i dhembjes

Aeroplani më në fund ateroi. Uturima e tij vazhdoi të na shurdhonte veshët edhe pas uljes së tij. Pasagjeret filluan të dalin një nga një nga barku i tij shtatzënë. U mundoja ti numëroja njerëzit nga larg, dhe nga zona që ishte e ndalura për hyrje , doja sado pak të bëja identifikimin e nënës që kishte vite pa e parë...

Visar Zhiti: Mall për statujën e një shpirti të madh

Ja, që ndodh të të marrë malli dhe për një statujë. Dhe shkon ta shohësh atë, edhe nëse dita është e ftohtë apo me shi. Aq më bukur!Donim të shkonim patjetër te Gëtja, kështu po thoshim, në Lincoln Park në Chicago dhe s’ishte ndonjë datë jubilare e Tij, ishte një ditë jona, që kishte nevojë për forcë…

Kalosh Çeliku: Marramendje historike

E kam thënë, Moti kohë në shkrimet e mia publicistike dhe Libra, se: “armiku” i përbashkët, nuk luftohet vetëm me këngë, çifteli dhe valle. Aqmëpak, me politikë “madhore” partiake. Revolucione, të partive politike. Po, edhe  me Penë. Tru në kokë...

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti lexonte libra

Kryeheroi ynë Gjergj Kastrioti nuk ishte vetëm një njeri e gjeneral që mbante shpatë në duar, por edhe burrështeti e njeri i librit, ai lexonte sikur mësohet nga një bashkëkohës i tij, ai lexonte jetëshkrimet e Plutarkut, komentarët e Cezarit etj...

Florim Zeqa: Madhështia e një Presidenti!

Vrapimi i njerëzve për interesa personale pas politikanëve të veshur me petkun e pushtetit, ka bërë që të harrohen vlerat e vërteta dhe të pastra kombëtare. Me përjashtime të vogla, ngritjet në pushtet dhe karrierë politike të politikanëve nuk janë bërë sipas meritave për kontributin...

Ylli Manjani: Një përmbledhje faktesh, që duhet mbajtur parasysh

1. Statuti i PD së Lulzim Bashës parashikonte që 1/4 e anëtarëve të Kuvendit Kombëtar kanë të drejtë të vetëmblidhen. Kuvendi Kombëtar është organi më i lartë vendinmmarrës i Partisë.2. Mbi këtë parashikim statutor, Kuvendi u mblodh me 11 Dhjetor 2021, në stadium se nuk kishte sallë që të nxinte aq...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora