E shtune, 25.03.2023, 11:33 AM (GMT)

Search by date: 3/5/2023

Qazim Namani: Tradita të moçme dasme në fshatrat e Medvegjës

Që nga fillimi i sulmeve barbare sllave, në trojet shqiptare, të Sanxhakut të Nishit, por edhe pas pushtimit, të atyre viseve popullata shqiptare, që mbeti brenda kufijve të shtetit serbë, popullata shqiptare ishte e rrezikuar, për jetë dhe e penguar, që të zhvillojë jetë normale...

Nue Oroshi: Adem Jashari, luftëtari që i mësoi komandantët se si të luftohet

Kur retë e qiellit e fillojnë gjëmën duke mos pranuar rrezët e diellit për të dhënë shenjën e fillimit të një përshpejtësimi të gurëzuar ku shqiponjat që fluturojnë në qiellin e vranët dhe i bëjnë roje ruajtjes së atdheut, por si një engjëll roje shihet në largësinë qiellore varri i luftëtarit.E them luftëtarit se luftëtar...

Florim Zeqa: Rezistenca e Bokshiqit, 23 Shkurt 1993

Ishte fillimi i vitit 1993, koha kur pushteti okupues i Millosheviqit, kudo në Kosovë kishte intensifikuar represionin dhe fushatën antishqiptare në emër të aksionit për grumbullimin e armëve, si pretekst për të sulmuar shqiptarët e pafajshëm në shtëpitë e tyre...

Xhemaledin Salihu: Ndryshimet administrative territoriale të Serbisë, 1834-1954

Ka nevoja imperative gjeografike dhe ekonomike. Kjo ishte e qartë: lugina e Moravës dhe Vardarit janë një tërësi gjeografike, në to patjetër duhet të ndërtohet një shtet. Në këte duhet kërkuar edhe at synimin, i cili është zhvilluar në Serbinë e Moravës, që ajo të shtrihet dhe të zgjërohet kah Jugu, në Luginën e Vardarit...

Neki Lulaj: Prekaz

DjeNë atë kështjellë të gjithë u pamë në llogoreSot je Mekë e shenjtë shqiptarieBunkerët kuvendonin me diellin e tokënJasharajt tubonin armëtHerët e kishin kuptuarSe armiku kish zakone dinakërie. Ke folur kaherë  me qiellin në gjuhën e pushkës...

Sevdail Hyseni: Shkurti

Shkurti na erdhiMë herët sivjet,Duke na joshurJetën me siklet. Sa nga tërmetetQë dridhen si teli,Po aq nga peshqitKur bien nga qielli. Pastaj të tjeratProbleme shoqërore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora