E hene, 25.01.2021, 05:22 AM (GMT)

Search by date: 3/5/2020

Kalosh Çeliku: Kunguj Stambolli pa rrëfangë

Vite më parë, kur në mjetet e informacionit u paralajmërua edhe themelimi i një Partie Politike Shqiptare Lëvizja “Besa” (2014), nuk e prita me duartrokitje, por me një shkrim publicistik dyshimi: “Selën e vrau “Besa” në pusi politike”. Shkaku, se: Në politikë nuk ka besë, miqësi, e as sinqeritet, por tradhti, intriga, mashtrime, korrupsion...

Enver Bytyçi: Kohë midis... Me Europën apo Amerikën!

Dikur Shqipëria ishte fushë beteje midis Fuqive e Lindjes dhe të Perendimit. Në njërën anë Bizanti, Perandoria Osmane, Rusia dhe në anën tjetër Gjermania, Austro-Hungaria, Britania e Madhe dhe SHBA-të. Te kjo përplasje e ka zanafillën kultura jonë, besimi fetar, trashëgimia e shtet-ndërtimit, si dhe ngjarjet historike që kanë ...

Fahri Xharra: Tetë mijë vjet ”histori” serbe në Ballkan!

Deri sa ne , mirremi me qështje të huaja të cilat aspak nuk na japin as nderë e as lavdi ; serbët e shkruajnë ”historinë” e tyre  e cila nuk është gjë tjetër  vetëm se një përvetsim ”shkencor” e një të kaluare të një vendi dhe të një  populli ; popullit që e harron vetvetën , popullit shqiptar...

Ndue Ukaj: Legjitimimi i ligjërimit antiamerikan është i gërditshëm

Legjitimimi i ligjërimit antiamerikan është i gërditshëm. Është pjellë e deduksioneve të mjera marksisto-envertite, që popullit shqiptar i kanë shkaktuar tragjedi, vuajtje dhe prapambeturi pa fund.Për Kosovën dhe shqiptarët, dje, sot dhe nesër, nuk ka interes më të madh sesa ruajtja e raporteve me perëndimin...

Florim Zeqa: Referendum popullor për marrëveshjen finale me Serbinë

Referendumi është një instrument demokratik, me të cilin elektoratit i kërkohet të shprehet me votë të drejtpërdrejtë për propozime të veçanta, me mundësinë për të zgjedhur në mes dy ose më shumë opsioneve të paracaktuara (për shembull: po / jo, republikë parlamentare / presidenciale...

Fritz Radovani: Sa miljon ka vra Stalini?

Një nder çerdhet e mnershme staliniste në Ballkan ishte edhe Shkodra…Në 1900 Shkodra e 28 pianofortave nder shtëpijat shkodrane, mbas 1944 u ba Shkodra e 26 burgjeve komuniste… Ishte një anderr e vjeter turke që u realizue nga Enver Hoxha, pasues i sulltan Mehmetit...

Eshref Ymeri: Në gjurmët e një diskutimi në fillim të shek. XX

Shkak për hedhjen në kompjuter të shënimeve në vijim u bë miku im i vjetër Fotaq Andrea, ish-ambasador, specialist i njohur i frëngjishtes, përkthyes i talentuar dhe profesor i shquar i hulumtimeve rreth jetës dhe krijimtarisë së eruditit të madh evropian Faik Konica dhe i vjeljes skrupuloze...

Javier Pérez de Cuéllar shkoi në Jeten e Pasosun

Javier Pérez de Cuéllar asht le me 19 Janar 1920 në Peru.Ishte politikan dhe diplomat i njohun.Nga data 1 Janar 1982 e deri me 31 Dhjetor 1991, ishte Sekretar i Pergjithshem i OKB. Ishte nder personalitetet e mbrojtjes së Paqës.Shkoi në Jeten e Pasosun me 4 Mars 2020...

Nue Oroshi: Inatet e rrahagjoksisë po e çojnë shtetin e Kosovës në humnerë

Rrahagjoksia shqiptare se unë jam unë dhe ska si unë historikisht e ka dëmtuar kombin shqiptar gjatë shekujve.Kjo rrahagjoksi po e vazhdon edhe sot e kësaj dite në politikën e Kosovës ku secili është kundër secilit dhe nuk e merr veshë qeni të zonë se çka është duke ndodhur në politikën e Kosovës...

Murat Gashi: Jeta është një libër

Shkrimtarin Kristaq Turtullin nga Korça e bukur, por me vendqëndrim në Kanadën e largët, autorin e më shumë se njëzet romaneve të botuara ndër vite në letërsinë shqipe dhe autorin e përkthyer edhe ne gjuhen angleze, për herë të parë para lexuesve në Kosovë e sjellë shtëpia botuese ‘PrikultPress’ nga Prishtina me dy ...

Luan Kalana: Thenie te verteta historike

-Sekretar i Akademisë frënge,historiani z.Maurico,deklaron zyrtashit:-“Shqiptarët i përkasin popujve më tëvjetër se vet historia. dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga Akili (në njërën anë) dhe Hektori...

Përparim Hysi: Stalini në Shqipëri dhe Vdekja e Stalinit

Kur i thashë një mësuesi historie se nuk ish e vërtetë ajo që thuhej e shkruhej për Stalinin:-Nuk lëvizi nga Kremlini  veç deri në Jalltë dhe hiç gjëkundi. Jo vetëm që ka lëvizur, por dhe ka ardhur në Shqipëri,aty nga viti 1950, dhe ka marrë pjesë në një dasmë në PETOVË të FIERIT!!! Këtu mësuesi i historisë u hodh përjetë...

Gjon Keka: Shqiponjës i thonin Arbana, Albana

Thuhet se më parë Shqiponjës i thonin Arbana, Albana, prej nga edhe e ka marrë emrin më pas Shqipëria, Shqiponja.Në imazh Shqiponja e familjes Engjëlli, prej nga rridhte edhe ipeshkvi Pal Engjëlli...

Albert Habazaj: Nipi Mares mbush 5 muaj

Lumturisht veten e quajMbret në Mbretërinë e kaltër,Nipi Mares mbush 5 muaj,Princ i vogël, burr’ i pastër. Po i dalin kocodhëmbët,Qan e grindet bukuroshi,Gjyshit gurrë i burojn’ këngët,Tek rri qetë ulur te qoshi...

Jusuf Zenunaj: Drita e lirisë

Dritën e lirisë deshën ta shuajnë ,ajo si ari në zjarr flakêroi,një faqe të historisë shndëriti,dhimbjen e pikëllimin i pushtoi!Hijenat iu gëzuan dritës "së shuar,...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora