E marte, 21.05.2019, 11:53 AM (GMT+1)

Search by date: 3/5/2019

Klajd Kapinova: Gjergj Gjon Kastrioti rivlerësohet nga Matteo Salvini

Presidenti i Partisë Nacionaliste Italiane, më popullore dhe të përkrahur sot me emrin Lega Nord, njëkohësisht sot Ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini, e ka të qartë strategjinë se si duhet luftuar globalisti ekstremist majtis hungarezo ameikan Xhorxh Soros...

Angjelina Marku: Erë gjaku

Rrezet e diellit binin direkt në fytyrën e lodhur. I zbehur ngriti qepallat e sytë i ndeshen në qiellin lakuriq. Për një çast mendoi se ishte në botën e çudirave. Shikoi hapësirën e kaltër pushtuar nga dallëndyshet të cilat fluturonin të lira dhe dëgjonte cicërimat e zogjëve që këndonin për qejfin e tyre...

Fahri Xharra: Akademik Idriz Ajeti dhe shqiptarët shkencor të “New Bornit”

“Turpi i institucioneve të shoqërisë sonë; të bëhet ky veprim, varrimi i të ndjerit të përcjellët me një grusht njerëzish, kjo gjë për një njeri të madh, për Dr.Akademik Idriz  Ajetin: ti jepet lamtumira e fundit në këtë mënyrë, me këtë injorim total (qytetari Avdi Fejzaj ).”E nisa mllefin e dëshpërimit me fjalët...

Reshat Kripa: Odisea e një artikulli

Më 12 dhe 19 shkurt 2019 televizioni “A1 Report” transmetoi një interviste timen dhënë zonjës Admirina Peçi ne të cilën flisja për aktivitetin e organizatës  antikomuniste që kishim krijuar në Vlorë në vitin 1951, kur ishim ne vitin  e parë të gjimnazit, si dhe periudhën  që kaluam në burgjet dhe kampet ...

Diellza Brahimi: Letër e hapur

I  nderuar  President  z. ThaçiI nderuar  Kryeministër z. HaradinajUnë  që  po  ju  shkruaj  jam  një  qytetare  e  thjeshtë, që si  gjithë  qytetarët   tjerë  kam pritur,  me  shpresë  se  pas   çlirimit   të   Kosovës,  udhëheqësit  tanë  do  të punojnë me dinjitet dhe përkushtim për një  të  ardhme  më  të  mire për qytatarin Kosovar, pa...

Tahir Bezhani: Ripërtrihet klubi letrar Gjon Nikollë Kazazi

Pas një  amullie që dominoi kohë të gjatë në Klubin letrar “Gjon Nikollë Kazazi” të Gjakovës, nga data një mars të këtij viti, të gjithë dashamirët e fjalës së shkruar do të ndihen mirë me lajmin se brenda këtij klubi, u bë një riorganizim i brendshëm, me krijues potencial, që...

Dedë Preqi: Agim Dedaj, arkitekt i ndërtimtarisë dhe poezisë

Ndërlidhja në mes arkitekturës dhe poezisë ishte gjithherë prezente dhe një gjë të tillë do e gjejmë që në fillet e hershme të Letërsisë  greke, poashtu këtë ndërlidhje e gjejmë edhe te shumë akitekt dhe shkrimtarë romak. Që të dyja janë arte me pole të kundërta, por magnetike, që tërheqin njëra-tjetren, njëra dizajnohet në fushën e...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese