E shtune, 25.03.2023, 11:14 AM (GMT)

Search by date: 3/4/2023

Enver Bytyçi: Çuditet dynjaja, çka bën Sorosi!

Përfaqësues të ambasadës amerikane ishin dje në seancën gjyqësore të Gjykatës së Apelit Tiranë, për të ndjekur seancën për marrjen e vendimit se cilës palë i takon vula dhe simbolet e Partisë Demokratike, palës së përfaqësuar nga Sali Berisha, apo palës së përfaqësuar nga Alibeaj. Nisur nga deklarimet dhe pozicionimet e ambasadores...

Syrja Etemi: Miku i Sharrit ndaj të cilit po tregohemi armiq

Do të ishte arsye  banale të thuash se nuk ia vlen të shkruhet (së paku një shkrim si ky), e të bisedohet  për  qenin, kur  kemi shumë e shumë probleme tjera që na tangojnë. Po kështu  kanë  thënë  edhe gjyshërit dhe baballarët tanë, prandaj edhe“historia u ndërrua” ; u  ndërrua  emri, (që d.m.th. - të tjerët   nuk  turpërohen...

Tahir Bezhani: Gjergj Shyti - Rrëfime Bregamatase

Autori i librit “Rrëfime Bregamatase”, është personalitet  i njohur para lexuesit shqiptarë kudo, i cili me shkrimet e tija , në prozë e poezi dhe gjini të tjera të letrare, po le gjurmë të thella me interes për letërsinë tonë dhe  gjeneratave në ardhje.Librin ”Rrëfime Bregamatase”, me 267 faqe, e  lexova me një kënaqësi të veçantë...

Bardhyl Maliqi: Flamuj apo beze me ngjyra?

Për flamujt ka  mite, simbolikë, hymne, personifikime, histori, poema, tregime dhe ligjërime të bukura. Këto janë përgjithësisht të njohura, siç janë të njohura  ngjarjet historike apo jetësore me flamuj. Që nga djaloshi 17 vjeçar nga Ohajo, që modeloi flamurin e sotmë amerikan...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora