E marte, 21.05.2019, 11:51 AM (GMT+1)

Search by date: 3/4/2019

Rexhep Shahu: Gjithkush luftën e vet - gjithkush këngën e vet Havzi

Promovimi i librit tënd Havzi u bë. U bë shkëlqyer. Me publik elitë, me miq të shumtë, përsonalitete të spikatur. Erdhën shumë shkrimtarë edhe folën, kjo është themelore. Të nderuan, të çmuan, të vlerësuan shkrimtarët. Edhe ty edhe veten e tyre edhe mua.Ndjehem shumë i nderuar Havzi ...

Sejdi Berisha: I mora eshtrat dhe tash gjithçka kishte në varr

Ndoshta, sot nuk duket se ka rëndësi dhe as nuk është interesante, por, megjithatë, kjo ngjarje bizare por e rrallë, apo e para e këtij lloji, e cila edhe tronditë, bezdisë edhe trishton, por, edhe për shumëçka sikur shndërrohet në ilaç mendjeje, shpirti, apo, nëse jo kështu, atëherë edhe...

Fritz Radovani: Mos e harroni 'gjyshin' tuaj Stalin!

A ju kujtohen këta vite? – Besoj se po! Në se jo, pyetni të moshuemit... E ju tregojnë...Në vitin 1941 ju vue fillimisht dinamiti Shtetit Shqiptar nga barbarët e shekullit...Në vitin 1944 deri nalt nder Alpe këndonte qyqja: “Bijt’ e Stalinit jemi ne !”...E në Zallin e Kirit të Shkodres vazhdonte pa pushue mitralozi ...

Timo Mërkuri: I shkreti Hodo Ali

Për të kuptuar dhe ndjerë këtë këngë popullore duhet të  njohësh historinë e lindjes së saj atë ditështatori të vitit 1847 në betejën zulmëmadhe të Palavlisë, betejë që u shndrua në një kasaphanëlemeritëse...

Afrim Caka: A mund të themi - 'Dardania në arkivolin e Hashim Brojes'

- Ç’i duhet epitafi këtij varri, kur fotoja e presidentit flet më shumë se të gjitha epitafet e shkruara në varrezat serbe?Ҫfarë fati ta kemi këtë njeri president!Mustafa i Prapashticës me 70 afera korruptive u bëri dhuratë shqiptarëve një president “hajdut e mashtrues”. Ky njeri që mohoi ...

Florim Zeqa: "Samiti i Diasporës 2", fasadë e dështuar e pushtetarëve!

Edicioni i dytë i të ashtuquajturit "Samit i Diasporës", i organizuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i mbajtur nga 28 Shkurt- 2  Mars 2019, përveqse fasadë e radhës, është njëra nga lojërat plot hipokrizi të pushtetarëve në Tiranë dhe Prishtinë në raport me mërgatën shqiptare...

Aurel Dasareti: Dylberët shqipfolës janë kryesisht njerëz të mirë

Kur rrethet e ngushta planifikojnë se çka do të bëjnë dhe nuk i japin llogari askujt, zë të ecë guximshëm korrupsioni. Vetëm njerëzit e lirë mund t`i mbrojnë qëndrimet e veta dhe nderin e fortë për një përfundim të përbashkët, përkrahin interesat e kombit para interesave personale...

Blerim Rrecaj: Cakërrima cikërrimash

Planeti i muajit mars zbriti me ca ditë të diellta. Të freskëta. Lirike. Që po vazhdojnë. Me ca vrulle të reja, të matura por që vihen re, te njerëzit, bimët, insektet, shpezët, shtazët, te ndonjë kaltëri e këndshme qielli, a nga lagështi e shkrifët toke si të ishte farë çokollate e nxehtë. Fjalët e tingujt muzikorë diku përzihen me fjalë fëmijësh e ...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese