E diele, 20.09.2020, 01:17 PM (GMT+1)

Search by date: 3/3/2020

Prend Buzhala: A i ngjan Kosova një grope septike

Ende nëpër Kosovë, në shumicën e vendbanimeve, ekzistojnë gropat septike (gropa që grumbullojnë ujërat e pista të nevojtoreve, për të mos u infektuar). Ato gropa (shpesh të mbuluara me një ferrë), janë sinonim edhe i historive trishtuese: në to janë mbytur jo pak fëmijë. Ato gropa shërbenin, pra, për të mos u infektuar...

Timo Mërkuri: Të vdesësh i bukur… dhe të rrosh në këngë

1-Sa herë që dëgjoj  këngën e Kanan Mazes[1],  vargu që të mbetet në mëndje dhe të vë në lëvizje fantazinë është pikërisht vargu…”Kanan tu prish bukuria”. Sepse unë e di  që ky varg flet për  plagosjen e një luftëtari lab në sulmin mbi pozicionet italiane në Kotë[2], ku gjylja e topit i mori gjysmën e nofullës dhe nuk kemi të bëjmë...

Blerim Latifi: Gabimet e diplomacisë kosovare

Shteti ynë ka bërë një gabim të madh strategjik duke e orientuar politikën e njohjeve drejt shteteve të vogla. Kemi menduar se duke e rritur numrin formal të njohjeve, vetvetiu do të përmirësohet edhe statusi ynë në bashkësinë ndërkombëtare të shteteve. Nuk është dashur shumë mend për të kuptuar naivitetin...

Enver Bytyçi: Disa paradigma që duan shpjegim dhe interpretim

1. Sa më shumë liderët shqiptarë bashkëpunojnë me lobet serbe ne Perëndim, aq më shumë përfiton Beogradi dhe Serbia!2. Sa më shumë politikanët evropianë dhe amerikanë afrohen me Rusinë, aq më shumë rrezikohen interesat e shqiptarëve në Ballkan!...

Fritz Radovani: Si shpëtoi tavani i kishës?...

1973  Po afrohej koha e zhvillimit Kongresit të shtatë të BGSH në “Pallatin e sportit” të Shkodres, i porsa rindertuem në Kathedrale ose Kisha e Madhe… Me 11 Qershor 1973.Kur po vazhdonte punimet aty ingjenjer Bujar Golemi, erdhi me pa gjendjen pak muej perpara perfundimit nga Tirana...

Cikël poetik nga Mercedes Gega

Shirat e vjeshtës i kyça nëQiellin e syveDegëve të hënës flokëve të tu lidha gjitha erëratAromën e ftonjëve të pjekur nën lëkurë e mbollaNdërsa lëngshegësh pinim me gota buzësh...

Alma Lama: Anomali

Ndersa ministri i jashtem i Serbise Dacic vazhdon fushaten e ç’njohjeve te Kosoves, (e fundit duket se eshte Sierra Leone,) presidenti i Kosoves zhvillon takime “konstruktive” me presidentin serb, Vucic.Nje perfaqesues i qeverise thote se nuk kane informata per keto takime, edhe pse ambasadorja ne Washington...

Edison Ypi: Birra

Ku i gjen paret ky që mbeti gjithë ditën klubeve duke pirë birrë ?! pyesnin me dyshim për ndonjërin që pinte 1 birrë në muaj në ndonjë klub të qelbët.Birra nuk kishte fort lidhje me shuarjen e etjes. Birra ishte sapun për fytin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora