E premte, 29.05.2020, 01:28 PM (GMT+1)

Search by date: 3/26/2020

Alfred Papuçiu: Tuni Papuçiu - njeriu redaksi

Vitet kanë rrjedhur, si pa u kuptuar. Por përsëri e kemi në kujtesë Tuni Papuçiun, ashtu përherë buzagas, të matur në fjalë e veprime, korrekt e zemërgjerë, fisnik. Sjellim në përfytyrimin tonë një njeri aq të dashur jo vetëm për të afërmit, por edhe për kolegët, për të vegjëlit, për të gjithë. E, të tillë, me siguri, do ta ndiejnë permes...

Fritz Radovani: Deklarata e fundit e Ndue Palit

•1945… Plot 75 vjet ma parë, Ndue Pali para pushkatimit në Zallin e Kirit, i lidhun përdore me Caf Metin, ka deklarue simbas proces verbalit të mbajtun nga terroristi Aranit Çela:“Proçes- verbal. I mbajtun mbi vullnetin e mbramë të të dënuarve me vdekje...

Florim Zeqa: U vra shpresa për ndryshim!

Lajmi për ikjen në amshim e artistes së madhe të skenës dhe teatrit, të madhes Leze Qena dhe protesta e qytetarëve të ngujuar në shtëpitë e tyre shkaku i "Coronavirusit" disa minuta para fillimit të seancës së kuvendit, ishin paralajmërimi i fatit të keq dhe kobzi i momenteve të rënda nëpër të cilat po kalon ...

Sejdi Berisha: Jam i mërzitur populli im

Jam i mërziturJam i mllefosurJam edhe i dëshpëruarPër mendjen aq të ultëPër kokën aq të sëmur Kështu nuk ecën përparaKështu atdhedashuriaSikur i ngjanë plagëve të pashëruara...

Edison Ypi: Kosova nuk më do

Kosova do duhej të qeverisej e begatohej nga intelektualët e ndershëm që Kosova i ka, të rinjtë e fuqishëm që Kosovës nuk i mungojnë, të shkolluarit e ardhur nga universitetet që mezi presin t'i shërbejnë. Por Kosova kontrollohet nga hajnat e ardhur nga bodrumet marksiste-leniniste të Europës që e kanë bërë Kosovën...

Bekri Murselaj: Kaosi sot në Kosovë lidhet me emrin Agim Veliu

Emri i Agim Veliut, është emër i njohur për popullin tonë dhe veçanërisht për ndikimin e tij dhe fuqinë e tij brenda LDK-së. Pozita e tij e nënkryetarit brenda partisë, ka një fuqi që mund të quhet vetëm nënkryetar, e që realisht ky nënkryetar e ka ndikimin si kryetar brenda partisë së tij...

Dedë Preqi: Bota në luftë me i koronavirusin, Kosova në luftë për pushtet

Për çfarë qëllimesh marrin përsipër ta luajnë këtë rrol aq  komik dhe aq fatal për këtë popull, Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa, mu në kohën kur po ballafaqohet edhe bota me një pandemi të rrezikshme, apo strategjia e tyre, do e sqaroj dilemën për të zbuluar më mirë fytyrën e vërtetë të tyre para popullit të vet...

Odise Kote: Gur i fundit ...

Mësyn misteri mërinë memece,e shkreh, e shqep, e shkul…në prym e pezm, pikëllon paniku,gur i grindjes, gër – gëri gur....

Gazmend Papa: Dy bica të uritur

Kodra e vogël, e shtrirë nën një degë bliri,  të zgjatur mbi hije të vet, lidhej me ëndrrën që kishte kaq vjet me jugun i vdekuri e njëherësh digjej nga malli për pikën më të ngrirë të veriut, të mbetur jashtë tërësisë së vketër.- Pse veç me jugun...

Kadri Tarelli: Delo Isufi, këngëtar i dashurisë

Para do kohësh në Tiranë, miku im Viron Kona, shkrimtar dhe studiues i njohur, duke pirë kafe, më thotë: - Kam një libër me poezi, “Tavolinë e Rezervuar”, të poetit aviator Delo Isufi. Hidhi një sy, se e di që të pëlqen poezia.Më tërhoqi ideja, se paska edhe pilotë...

Luan Kalana: Botimi i librit shqip nga lexuesit

“Artistet dhe shkrimtaret jane te varfer materialisht, por te pasur shpirterisht, ata dhurojne vepra me vlera te pasura , artistiko-letrare per Njerzimin.”-Lumeka.Sekretet e Botimeve te librave falas, nga miqesia virtuale, dhunti e shpirtit artist vellazeror , e pabesueshme por reale...

Enver Bytyçi: Marrëveshja do të shitet si “ndarje me Serbinë”

Sot kam shkruar disa statuse, në të cilat kam tentuar të ndikoj sado pak për ta ndaluar votimin e mocionit për qeverinë e Kosovës. Në një debat me një prej figurave të Lidhjes Demokratike, të cilin e kam mik real e jo virtual, Fadil Kajtazin, ky i fundit arriti të shkruajë e të më akuzojë për spiunllëk të LDK-së te Vetëvendosja...

Xhevahir Cirongu: Covid-19

Dhe sot gulçon anembanë globiFrymarrjen kërkon  ti marrë,Si një i përbindshëm nëpër kontinenteJetën tonë kërkon ta ndali! Atje në pragun e hënësYjet ulen e s’bëjnë gjumë,Koronavirusi- i çmenduri i shekullitDo të shporrim  o i paudhë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora