E diele, 20.09.2020, 01:08 PM (GMT+1)

Search by date: 3/25/2020

Hazir Mehmeti: Kur vriteshin Lulëkuqet

Nga përjetimet e mësuesit në ditën e helmimit të nxënësve shqiptarë në Kosovë nga agjentë ushtarak e policor serb.Ishte ditë pranvere kur lakuriqët e natës vrisnin manushaqet që paralajmëronin  pranverën e Lirisë. Atë ditë mbinin Lulëkuqet e Kosovës me aromë e rrënjë shekullore në dheun e bekuar shqiptar...

Xhelal Zejneli: Klasa politike dhe përgjegjësia politike

Një udhëheqës politikë duhet të dijë se politikani i suksesshëm nuk duhet të jetë mendjemadh, megaloman, arrogant dhe kokëfortë. Politika e suksesshme nuk bëhet nga politikanë narcisoidë.Në komunikim me partnerin e koalicionit, politikani i mirë tregon elasticitet dhe manifeston tolerancë...

Adil Fetahu: 21 vjetori i bombardimeve të NATO-S mbi forcat serbe

Edhepse forcat serbe kishin kryer krime e masakra të shumta përpara saj: Likoshan (28 shkurt 198), Qirez (28 shkurt e 1 mars), Prekaz (5 mars),Lubeniq (25 maj), Abri e Epërme e Gollubofc (26 shtator),- masakra e Reçakut (15 janar 1999) shënoi kthesën e madhe të luftës kundër Serbisë. Pas tmerrit që kishte parë në Reçak...

Edison Ypi: Grosha ime

Një ditë vendosa t'i bëj groshët si i bënte kurvi veprat e 5 vjeçarëve - me forcat e mia.Nuk shtyhet jeta duke i marrë çdo drekë groshët në një restorant popullor ku kuzhinierja mi hedh në një govatë alumini si arkivol i vogël.Bëra disa konsultime paraprake...

Asllan Dibrani: Reagim kundër Olsi Jazexhi

Për hir të siturës së krijuar dhe konfuzitetit ,qe u përhapur me shfaqjen e Koronavirusit dhe propagandën qe bënë Olsi Jazexhi , se gjëja Koronavirusi, është një arme biologjike e krijuar nga amerikanet e cila me pas ka shpërthyer në Kine, Kjo propagande  u lëshuar nga një njeri  antiamerikan dhe antishqiptar...

Kalosh Çeliku: Koronavirusi

Mike, nuk e shaj Parajsën. As, “Xhehnetin”“Parkun e Grave”, ku e përcillnim Natën.Dhe, e prisnim Ditën. Diellin, nën dëllinjaShkaku, se: Marrëzisht, e dua “Xhehnemin”!Ferrin. E di, Ti. Parashikimin. Nesër, Rilindje:Burrave, Atdheut. Shqiptarëve. SkënderbeutPoetë.  Dhe, miq Pene për Ditën e Nesërme...

Dedë Preqi: Me Isa Mustafën LDK do e thyejë qafën

Është mëkat i madh me ia luajt eshtrat tani presidentit historik Ibrahim Rugova, por nuk kemi kah t’ia fillojmë pa e marrë nëpër gojë  atë vigan të madh të dijës, të kulturës, të politikës dhe arkitekt i pavarësisë së Kosovës, që nuk po mundemi së paku një fjalë të vetme të porosisë së tij, ta qojmë në vend...

Skënder Kapiti: Albin Kurti dhe Vjosa Osmani përballë komplotit të së keqes

LVV, Kurti dhe Osmani  përballë kualicionit të së keqes LDK, PAN  dhe Presidentit.Mocion kundër qeverisë në kohën e krizës globale të koronavirusit është kulmi i poshtërsisë politike të LDK-së.Të bësh propagandë në fushatë elektorale  kundër PAN dhe sidomos kundër PDK-së e Presidentit  sa për të shfrytëzuar...

Murat Gashi: Jam në tokë për t'i ndihmuar të tjerët

Ishte dita e enjte 12 marsi 2020, ishte ditë e bukur me diell. Qetësia e diellit mbinte mbi qytetin e Prizrenit, ndërsa njerëzit i kishin mbushur lokalët me njerëz dhe tavolinat ishin përplot kafe, çaj, boze e ëmbëlsira. Gumëzhimin si bletët në pranverë të gëzuar për të marrë frymë me letë. Ndërsa rrugët që të qojnë majave të ...

Nexhat Halimi: Poezia dhe amshimi

Natyrisht koha nuk përsëritet  në asnjë mënyrëVeç ky mëngjes ngjet i njëjtë 33 vjet më vonëE në hapësirë nuk pushonte të luante engjëlli me lirëIkim me dy ditë pranverë e binte ndopak borëE zemrat ngrirë me gjethet pa ndjenjë në kurorë...

Neki Lulaj: Unë sovrani yt, Atdheu im

Unë sovrani yt, Atdhe, kam kaq ëndrra e dëshira të pamataT’i njoh vitet e  shekujt që kullojnë gjak prej plagëveTa njoh token e -palavruar me eshtra në brigjet e lashtaNjoh kullën e Nishit  ndërtuar me kafkat e dardanëve. T’i njoh vuajtjet, brengat, ëndrrat që s’të mbaruan  kurrëT’i njoh dëshirat  dhe   burrat që  për ty  sakrifikuan...

Mëhill Marku: Bashkë prap do të rrimë

Gjithëmonë zogjt i kam dashtëDhe ndrye i kam shpesh në kafazSa herë donin të dilnin jashtëUnë i pershendesja buzagaz ! Dhe fluturonte cep e më cepTundte koken shihte me marazSikur më thonte: deren a ma hapUnë i thoja: je mirë këtu në kafaz...

Brahim Avdyli: Nën plafin e trishtë

Ku të kthehemprej të gjitha vargjevee të qetësojvetëm për pakzemrën cfilitur, atëhere mendoji shtruar prej dhembjesulur përballëshpirtit tim...

Demir Krasniqi: Lajmet shqip

Shikues  të dashur ,Futni veshtë në lesh ,Se koha ka ardhur –Po japim  lajmet “FLESH “ ! Lajmet “FLESH” po i japimMe fjalë t’ pastra shqip !Gjellën n’ prush e kapim –Nuk e lamë pa krip ...

Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx

Diaspora Shqiptaro Amerikane festoi 7 Marsin Ditën e Shenjtë të Mësuseit me nxenësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në Bronx të Nju Jorkut.Ndonëse guvernatori i Nju Jorkut Andrew Mark Cuomo ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të epidemisë botërore ...

Jusuf Zenunaj: Nëpër stuhi

Në maja shpateshe nëpër stuhishtegtove herë i kërrusur,herë në kêmbë,popull i moçëm,i moçëm me vdekjen në dhëmbë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora