E diele, 20.09.2020, 11:08 AM (GMT+1)

Search by date: 3/24/2020

Moza Boletini: "Betejë" që duhet fituar nga njerëzimi

Siç kishim njoftuar ditë më parë Organizata e Gruas "Hope & Peace" në SHBA u angazhua vullnetarisht për të parë situatën e pastërtisë dhe dezifektimit në disa godina banimi në lagjet e New Yorkut.Gratë e vajzat individualisht, jo në grupe biseduan me pronarë e përgjegjës pallatesh, në lidhje me pastërtinë e dezifektimin...

Novi Rosaj: Cili është gabimi i katastrofës Italiane?

OBSH-ja paraqet vdekshmërinë me 3.4%, Robert Koch Institut për Gjermanin me 0.3% (me 18.03.2020), Shqiperia sot me mbi 4%, kurse Italia me më shumë se 7%.Kush ka të drejtë? Apo kemi të bëjmë me viruse të ndryshmë?...

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë: Kolegë, shumëfishoni masat e vetëruajtjes

Risku prej pandemisë së COVID-19 në vendin tonë, sipas pohimeve të fundit nga ekspertë dhe drejtues të institucioneve të shëndetësise publike, po bëhet çdo moment e më tepër i lartë. Kjo situatë seriozisht kërcënon shëndetin e dhjetra e pse jo, edhe qindra reporterëve që raportojnë nga terreni dhe në të gjitha skajet e vendit...

Neki Lulaj: Një pikë Gjak shpeton një jetë

Ndaj  ne qytetin e Speyerit të  Rheninland -Pfalzit - Kryqi i Kuq gjerman sot me 22-03.2020 kishte  vendosur një Shpallje ne derë me këtë përmbajtje: Te ndëruar dhurues të gjakut ;Ju drejtohem juve qytetareve  ne veçanti  qe  individualisht te vini për dhurim vullnetar të gjakut...

Edison Ypi: Rruga e Markut

Në Gjinar vajta për t'i hedhur një sy rrugës. Mirpo, u sa i bukur ky katundi, ua sa i freskët ai pylli, sa të mahnitshme këto gërxhet, ika larg, ku s'ma kishte rrokur mëndja.Banorë lokalë me emër kristian dhe mbiemër mysliman...

Ndue Ukaj: Vendi im i marrosur

Vendi im i marrosur, ku janë tërbuar ata që tash e sa vite janë ushqyer me urrejtje dhe po shfaqin fytyrën e tyre të vërtetë.Vendi im i marrosur, ku fjalët solidaritet, mëshirë e respekt, janë groposur thellë në dhé.Vendi im i marrosur, që dikur - jo shumë moti ...

Xhafer Leci: A ranë në kurthin e Thaçit, Kurti dhe Mustafa?

Hashim Thaçi, përmes kërkesës për shpalljen e gjendjës së jashtëzakonshme në Kosovë, kishte zgjedhur si rastin më të volitshëm, për ta provuar prishjen eventuale të Qeverisë Kurti dhe rikthimin e tij përsëri në pushtet. Hashimi e dinte se gjendja me Coronavirusin në Kosovë, nuk ishte aq e rëndë...

Bardhyl Maliqi: Këmishët e të vdekurve

E keni parë “Arturo Ui-në”?! E keni parë sigurisht.një detaj të mbetet në mendje, i mprehtë ligësisht.Po sa gangsterë si Ui-ja kanë bërë karrierëdhe sa vrasës si Xhivola i kanë padronët Hitlerë?! Xhivola mblidhte kapelat e të vdekurveqë prej armës vrastare kishin ndërruar jetë,Kapelat kokës së tij…

Luan Kalana: Panorama e jetës

Vijme femije mysafire plot gezim,Ikim te ritur vizitor,me lot hidherim,as ti qe shkruan e lexon,nuk e di ,do ndrosh jete,do ikesh ne bote tjeter,erdhem e do ikim vizitore nga kjo jete.Na genjen mendja,se do rojme shekuj,nje dite,do mbyllem syte,do haroemi,ishim njeri,i gjalle,do behemi ajer,fjale...

Sevdail Hyseni: Viti pan(dem)ik!

Që kur erdh virusiMe emrin Korona,E gjetëm azilinNë shtëpitë tona! U ngjall dhe traditaKanun e adete,Odat u shndërruanN'shkollë e fakultete...

Albert Habazaj: Ditëlindje në kohëra të “Coronës...”

Nuk e pandeha që do të ndodhte kështu:Ditëlindje në kohëra të “Coronës...”Brenda oborrit të shtëpisë ... dhe rri si dru,Buzë Detit të Bukur, në bark të Vlorës. Kur gjashtëdhjetë vjetorin - në cep të buzësKërkon “Corona...”, tek më shtyn drejt flijimit...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora