E diele, 20.09.2020, 12:52 PM (GMT+1)

Search by date: 3/23/2020

Xhelal Zejneli: Kovid-19, kriza politike dhe kriza etike

Virusi Kovid-19, i përhapur në mbarë botën, e përfshiu edhe Kosovën. Organizata Botërore e Shëndetësisë virusin e sipërthënë e shpalli pandemi globale. Kjo do të thotë se çdo vend i botës të gjitha kapacitetet e veta duhet t’i përqendrojë në ballafaqimin me epideminë...

Nikë Gashaj: Dialogu Kosovë – Serbi

Nisem nga njohja se Dialogu Kosovë – Serbi, do të ishte me interes kombëtar të Kosovës, sikurse të mbahej në fillim të vitit 2021. Për një datë të tillë ka disa arsye. Para së gjithash në filozofinë popullore thuhet “Ditë e re nafakë e re”. Kuptohet se Kosova gjindet nën presione të mëdha nga ndërkombëtarët...

Zenel Çeliku: Si asnjëherë, Tirana në shtet rethim

COVID 19 ka krijuar një situatë shumë kritike në rrang Global, ashtu edhe në Shqipëri egziston një frikë se ky virus mundet të rrezikoi seriozisht edhe vëndin tonë. Qeveria Shqiptare ka marë masa në kohë shumë të rrepta për të parandaluar një përkeqësim të situatës, ndaj për të dielën (dt 22 Mars 2020) Qeveria dha urdher...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora