E hene, 25.01.2021, 05:18 AM (GMT)

Search by date: 3/22/2020

Fotaq Andrea: ''Njerëzit binin porsi miza''

Ky titull i frikshëm, me frazeologji të fuqishme dhe tone plot tragjizëm, à la Boccaccio, buron drejtpërdrejt nga pena erudite dhe enciklopedike e Faik Konicës. Është nxjerrë nga një shkrim i tij botuar te almanaku “Kalendari i Maleve”, Bruksel, 1900, ku jepet njëfarësoj historiku i shpejtë i përhapjes së murtajës...

Gjon Keka: Hyrja e Skënderbeut në histori

Zakonisht, hyrja në histori e njerëzve të mëdhenj nuk ka qenë nga e njëjta derë apo nga e njëjta udhë, por secili e ka shtruar dhe ndërtuar udhën e tij për ta përjetuar veten para botës që vëzhgon. Koha shkruan dhe i regjistron ngjarjet historike në analet e saj, nëpërmjet veprave të lavdishme që ata kanë bërë...

Helena Halilaj: Aty ku kendohet, vdekja kthehet mbrapsht

Nganjëherë nuk i njohim hapsirat, mundësitë e vogla dhe plot dashuri rreth vetes derisa i takojmë. Këto ditë kuptuam që shtëpia ka shumë punë për të qenë aq mirë sa e mban mami, vjerra apo ndonjë gjyshe e fortë. Nga lulet tek pluhurat, nga pazari tek gatimi, nga rrobat tek larja. Në këto ditë mesuam ku ka më...

Qazim Shehu: Vajza të martirizuara dhe një rast i freskët

Shefi i arsimit Selim Sadria, seç kishte një shije pelin në gojë, qiellza i ishte ntrashur, gjuha po ashtu dhe tëmthat  e shtrëngonin sikur mbi to të ushtrohej   trysnia e një vale krejtësisht të padukshme. Në të vërtetë, kishte ndonja një javë që nuk ndihej mirë;jo se i dhimbte ndonjë gjë, me oreks ishte fare jo  keq ...

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta vdiq me 30 Dhjetor 1940...

At Gjergj Fishta vdiq në prag të vitit ri 1941. Me formimin e Partisë Komuniste Shqiptare nga emisarët jugosllavë të Titos, vetkuptohet se jeta, shkolla, kultura, shoqnia apo politika do të kalonin nën ndikimin sllav, që ma vonë mori edhe formën qeveritare e shtetnore të ...

Nue Oroshi: Edhe dashuritë në kohë kolerash janë të vështira e lëre më ndarjet

Thënia se duhet ti lashë kohë kohës apo nuk duhet të marrësh veprime në  momentin kur e ke kokën e nxehur me një çështje që të ka shkaktuar ai tjetri pa numëruar se paku deri në dhjetë apo pa  pleqnuar me akullin e mendjës , të mirrën vendime për kundërvënje janë të dëmshme për një familje e mos të flasim për një ...

Ilir Çumani: Të jetosh edhe përtej vdekjes

Sapo më ra në dorë botimi i ri i Shtëpisë Botuese “Dritëro”, libri me mbresa dhe kujtime kushtuar njërit prej personaliteteve më përfaqësuese dhe më të shquara të Letrave Shqipe, DRITËRO AGOLLI. Në këtë botim, janë përfshirë plot 120 autorë. Mes tyre, shumica janë emra mjaft të njohur dhe shumë të respektuar të...

Florim Zeqa: Turbulencat e shkaktuara nga matrapazët politik!

Po e jetojmë një kohë të pa kohë, kur gënjeshtrat dhe mashtrimet kanë ngulfatur të vërtetën. E vështirë është të gjendet e vërteta në mesin e shumë lajmeve të ditës në rrjetet sociale dhe mediat elektronike të kontrolluara nga partitë politike dhe grupet e ndryshme të interesit. Si rezultat i kësaj, në tregun...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora